Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Görülen Deri Hastalıkları

Köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda meydana gelen deri hastalıkları genellikle yıkanma dolayısıyla oluşur. Hayvanların derilerine zarar verebilecek olan sabun, deterjan gibi kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda köpeklerin derileri tahriş olur ve çeşitli deri hastalıklarıyla karşı karşıya kalınır. Bu hastalıklardan bazıları: mantar, egzama, tüy dökülmesi ve derinin iltihaplanmasıdır.

Sokağa çıkan Köpeklerin ayak bölgelerinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Deri hastalıkları kendini ısırma veya tırmalama sonucu da gösterebilir.

Peki bu gibi deri hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Apse, kendi kendine patlar. Ancak veteriner hekim tarafından açılarak ve antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilir. Toprakta bulunan pire ve kene gibi etkenlerin yol açtığı deri hastalıları da bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kaşınma ve kızarıklık belirtileri görülür. Bunun sonucunda derhal veteriner hekime başvurmak gerekir. Egzama, önemli bir deri hastalığıdır. Protein ağırlıklı beslenme, vitamin yetersizliği ve alerjik egzama olarak 3’e ayrılır.

Aşırı tüy dökülmesi de bir deri hastalığına işaret olabilir. Özellikle kısırlaştırılmış köpeklerde hormon yetersizliğine bağlı olarak tüy dökülmesi görülür. “Stafilokokus Epidermitis” adı verilen bakteriler de derinin iltihaplanmasına sebebiyet verir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz