Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Mantar Nasıl Olur?

Rate this post

Köpeklerde ciddi cilt hastalıklarının başında mantar hastalığı geliyor. Köpeklerde mantar, birçok farklı türde görülebilir. Ancak bunların inatçı türleriyle baş edebilmek oldukça güç ve uzun bir tedaviyi gerektirir. Uygunsuz ortamlarda bulunan köpeklerde ortaya çıkan bu hastalık, bulaşıcı olduğu için bakımları düzenli olarak yapılan sağlıklı köpeklere de enfekte olan hayvanlardan direk teması ya da fırça, tasma ve havlu gibi nesnelerin ortak kullanımı sonucu da bulaşabilmektedir.

Köpeklerde Mantar Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde mikrosporom canis ve mikrosporom gypseum en yaygın mantar türlerinden. Enfeksiyona neden olan bu mikroorganizmalardan mikrosporom canis kuru zeminlerde 13 ay canlı kalabilirken diğer mantar türlerinde bu süre 7 yıla kadar uzayabilmekte. Bu nedenle hem mantar hastalıklarının tedavisinde hem de önlenmesinde köpeğinizin ve köpeğinizin bulunduğu ortamlarda hijyen, büyük önem taşır.

Köpeğinizin mantara yakalandığını anlamanız oldukça kolaydır. Bölgesel tüy dökülmeleriyle başlayan belirtiler, kaşıntı ve kızarıklıkla devam eder, ilerleyen dönemlerde tüyü dökülmüş bölgeler birleşerek çok daha geniş tüysüz kızarık ve kaşıntısı devam eden bölümlere bırakır. Bu durum köpeğinizin mantara yakalanmış olduğunun belirtilerindendir.

Köpeklerde Mantarın Bulaşma Yolları

Hastalık yaygın olduğu kadar bulaşıcı bir seyir izler. Bu nedenle köpeğinizin mantara yakalanmış enfekte durumdaki diğer bir köpekten ya da evcilden bu hastalığı kolayca kapabilir. Köpeklerde mantar yalnızca direk temas yoluyla bulaşmaz. Ortak kullanımdaki kafesler, fırçalar ya da tasmalar da enfeksiyonun bulaşmasında önemli birer etkendir.

Köpeklerde mantar hastalığı özellikle sonbahar aylarında ve 1 yaşın altındakilerde sıklıkla görülür. Bunun nedeni, yavru köpeklerde bağışıklı sisteminin tam anlamıyla gelişmesinin bir yaşa kadar devam ediyor oluşudur. Köpeğinizi mantardan korumak için öncelikle enfekte durumdaki köpeklerden ve onların bakımında kullanılan eşyalardan köpeğinizi uzak tutmanız, hijyene dikkat etmeniz hastalığın bulaşmasını engelleyebilir.

Mantarın çabuk bulaşması ve tedavisinin uzun sürebilmesinin bir başka nedeni ise yetersiz ya da dengesiz beslenme sonucu köpeğin bünyesinin zayıf düşmesidir. Bu durumda yapılacak en iyi tedavi şekli veteriner hekiminizin başladığı tedaviye ek olarak zayıf düşen bünyenin güçlendirilebilmesi için düzenli bir beslenme programının uygulanmasıdır.

Köpeğim Mantar Hastalığına Yakalandı, Bana da Bulaşır mı?

Mantar yalnızca köpeklerde görülebilen bir hastalık değil. Aynı ortamı paylaşan evcillere de kolaylıkla bulaşabileceği gibi, insanlara da bulaşabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk şey, mantarın mümkün olduğunca çabuk teşhisi ve gerekli tedavinin başlatılmasıdır. Tedavide geç kalınması, artan mantar hastalığının kronikleşmesine ve hem köpeğiniz hem de sizin için yorucu bir tedavi uygulamasına dönüşebilir.

Bu nedenle mantara yakalanmış bir köpeğin tedavisinde erken müdahale büyük önem taşır. Hastalığın kronikleşerek çok daha uzun süre köpeğinizi ve aynı ortamda bulunduğunuz diğer tüm canlılara bulaşmasının önüne geçebilmek için de erken teşhis konulması ve tedavisinin zaman kaybetmeden başlanması önemlidir.

Yorum Yaz