Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Sahte Gebelik

5/5 - (1 vote)

Evinizdeki dişi köpeğinizde uykusuzluk, mide bulantısı, kilo artışı, meme büyümesi ve hatta süt salgılama varsa hamilelik belirtileri gösteriyor demektir. Eğer köpeğiniz erkek köpek ile temas etmemişse ve bundan eminseniz durum biraz değişebilir. Köpeklerde sahte gebelik olarak bilinen bir durumla karşı karşıya kalmışsınız demektir. Köpeğinizin bu durumunu anladığınızda her şey daha net ortaya çıkacak ve veterinere gitmeniz gerekecektir.

Köpeklerde sahte gebelik nasıl tespit edilir?

Bir dişi köpek sahte gebelik yaşıyorsa gösterdiği belirtiler gerçekten hamile olan bir köpeğin gösterdiği belirtilere benzerdir. Yani sadece belirtilerden yola çıkarak gerçek ya da yalancı gebelik demek mümkün değildir. Ama evdeki dişi köpeğinizin erkek köpeklerle yakın ilişkide bulunmadığından eminseniz gebe olmadığına kesin gözle bakabilirsiniz. Köpeğinizi yeni aldıysanız, erkek köpekle bir arada tutuyorsanız, dışarıda erkek köpekle bir araya geldiğini bilmiyorsanız durumu çözmeniz daha zor olacaktır. Bu durumda veterinere ulaşıp durumu bildirirseniz daha kolay bir süreç sizi karşılayacaktır.

Köpeklerde Sahte Gebelik Belirtileri

Fiziksel Değişiklikler
 • Ağırlık dalgalanmaları: İştahsızlıktan dolayı zayıflaması ya da iştah artışı ile aşırı kilo almasıdır.
 • Karın şişliği ve karında genişleme
 • Meme bezlerinde genişleme
 • Memeden süt üretimi
 • Göğüs bezleri salgısı: Su veya kahverengimsi sıvı gelmesidir.
 • Kusma
 • Enerji eksikliği veya uyuşukluk
 • Vajinal akıntı
Davranış Değişiklikleri
 • Saldırganlık: Diğer köpeklere ya da aile üyelerine öfke duyup saldırması
 • Depresyon: Ani hareketler, birden yaklaşma ve uzaklaşma göstermesi
 • Huzursuzluk ve kaygı
 • Yuva yapma: Kağıt ya da battaniyeyi yırtarak evin bir yerine onlarla yuva yapmaya çalışması
 • Kazma: Yuvalama davranışı

Yukarıda saydığımız işaretler ile köpeğin gerçek gebelik yaşayıp yaşamadığını ayırt etmek mümkün değildir. Gerçek gebelikte de görülen belirtiler size ipucu sunmaya yetmez. Köpek sahipleri böyle durumlarla karşılaştığında çok dikkatli olmalıdır çünkü köpeklerde sahte gebeliğin fark edilmesi çok önemlidir.

Daha önce erkek köpeklerle yakınlaşmamış dişi köpeklerde bu belirtiler görülebilir. Köpeğinizi dikkatli gözlemlerseniz ufak noktaları gözden kaçırmazsınız. Değişiklikler sizin dikkatinizi çekmezse müdahale daha da gecikir ve hayvan hayati tehlike ile karşılaşabilir. Gerçekten hamile olduğunu düşünseniz bile yine de veterinere götürüp köpeğinizi muayene etmesini istemelisiniz. Olumsuz bir durum varsa zaten bu incelemede ortaya çıkacaktır.

Köpeklerde Sahte Gebelik Nedenleri

Köpeğin gösterdiği belirtiler dişinin hormonal dalgalanmaları ile tetiklenen bir durumdur. Dişi köpeklerde dişilik hormonunun etkisi ile progesteron artar ve vücutta ısınma gerçekleşir. Progesteron seviyesi azaldığında da prolaktin hormonu artmaya başlar. Bu durumda hormonal bir dengesizlik oluşur. Hormonlardaki iniş çıkışlar köpeğin vücudunda fizyolojik değişikliklere neden olup hamile olduklarını düşündürür. Hamile köpeklerin gösterdiği davranışları sergilemeye de başlarlar.

Köpeklerde sahte gebelik görülmesinin diğer nedenleri:

 • Hipotiroidizm: Köpeğin tiroidlerinde işlev bozukluğu olması prolaktin hormonunun aşırı üretilmesine neden olabilir. Bu durumda hormonal dengesizlik oluşup yanlış hamilelik belirtileri görülebilir. Hipotiroidizm birçok köpekte görülen bir durumdur. Köpek ırklarından bazıları hipotiroidizme daha yatkındır. Bu ırklar; Mastiffler, Rottweilerler, Dalmaçyalılar, Sibirya Hüsnüleri, Amerikan Staffordshire Teriyerleri, Maltesler, Sınır Çatlakları, Çin Shar Peis, Weimaraners ve Berne Mountain’dir.
 • Mastitis: Meme bezlerinin iltihabı olan bu durum dişinin süt kanallarının enfekte olmasıdır. Memede şişme ve hamile köpeklerin belirtileri görülür. Enfeksiyon olduğunda meme bezlerinde şişme olması köpeğinizin hamile olduğunu hissetmenize neden olabilir.
 • Meme Bezi Kanseri: Meme bezinde büyüyen tümörler iltihaplanma ve şişmelere neden olabilir. Köpeğinizin hamile olduğunu düşünürken aslında daha büyük bir hastalığı olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Karın Genişlemesi: Organ şişliği, enfeksiyon veya sıvı birikimi karında şişlik oluşturabilir.

Köpeklerde Sahte Gebelik Tanısı

Köpeklerde sahte gebelik nadir görülen durumlar arasında değildir. Gebelik belirtileri bir kaç ay sürebilir ve buna herkes inanabilir. Köpeğiniz hamilelik belirtileri gösteriyorsa ama erkek köpekle hiç yakınlaşmamışsa veteriner ile bunları paylaşmalısınız. Durum gerçekten sahte gebelikse belirtiler kendiliğinden yok olana kadar beklenebilir.

Eğer sahte gebelik şüpheniz varsa köpeğinizin kontrol edilmesi için bir veterinerden randevu ayarlamalısınız. Evcil hayvanınızın sağlık geçmişini ve davranış değişikliklerini ayrıntıları ile veterinere anlatmanız çok yararlı olacaktır. Her ayrıntı veteriner için çok önemlidir ve köpeğin sağlığı için gereklidir. Kan testi gibi birçok laboratuvar araştırması yapılmalıdır. İdrar testi de yapılarak köpeğin durumu genel olarak değerlendirilir. Sahte gebelik olduğunu doğrulamak için karın röntgeni çekip ultrasonla da bu durum kesinleştirilebilir. Hamilelik dışında hastalığa neden olan durumlar belirlenmeli ve hemen tedavi edilmelidir. Erken tedavi edilmediğinde hayati tehlike oluşabilir. Veteriner hekiminiz yanlış gebelik olduğuna karar verip etkili şekilde tedaviye başlamalıdır. Veteriner testler ve ilaçlar ile köpeğinizi tedavi edebilir.

 

Köpeklerde Sahte Gebelik Tedavisi

Uzmanlar, bulguların hafif olması halinde durumun kendiliğinden iki veya üç haftada çözüleceğini belirtmektedir. Köpeğe sıcak uygulamalak veya onu sarmalamanız iyi bir fikir değildir. Meme bezlerini uyarmak, iltihaplanma ve komplikasyonlara neden olabilir. Köpeğiniz sürekli göğüslerini yalıyorsa fazla uyarılma olabilir ve tedavi edilmelidir. Veteriner hafif sakinleştiriciler kullanarak köpeğinizi rahatlatabilir.

Köpeğin göğüslerini tedavi etmek ve sütü azaltmak için birkaç gece su ile yiyecek verilmeyebilir. Yuvalama yapmasına engel olmak için ortamda bulunan yuva yapılacak maddeleri kaldırmak davranışlarını değiştirmesine yardımcı olacaktır. İlaç tedavisi önerildiğinde bunu düzenli olarak takip etmelisiniz. Süt üretimini azaltıcı ilaçları hemen kullanmaya başlamalısınız. Bu ilaçlar karın ağrısına neden olur ve özenle kullanılmalıdır. Köpeklerde sahte gebeliğin durdurulması için durumu hızlandırıcı ilaçlar bulunmaktadır. İlaç kullanımını veteriner tavsiyeleri ile yapmak gerekir ve dozuna uygun hareket edilmelidir. Doğal takviyeler, ek gıdalar ile köpeğinizi sağlığına kavuşturmaya çalışmalısınız.

Köpeklerde Sahte Gebelik Sonrası

Erken tedavi ile köpeğinizin yanlış gebelikten kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın genel sağlık durumuna dikkat etmelisiniz. Uzun süren tedaviler ile eski sağlığına kavuşmasını sağlamanız mümkündür. Meme bezleri ve rahim ile ilgili sorunlara yola açabilecek sağlıksız diyetlere ve yaşam koşullarına maruz bırakılmamalıdır. Köpeğinize sakin, sabırlı ve anlayışlı davranmalısınız. Gebelik gerçek olmasa bile bu durum köpek için stresli ve endişe verici olacaktır. Bu durum gözden kaçırılmamalı ve veteriner yardımı alınmalıdır. Evdeki çocukları da köpeğinizin durumundan haberdar edin ve onlara da bu konuda görevler verin.

Dişi köpeklerde hayali hamileliğin görülmesi sahiplerin bilgi sahibi olması gereken bir durumdur. Hayati tehlikesi olmayan bir rahatsızlık olsa bile hayvan çok etkilenir ve süreç yıpratıcıdır. Sahte gebeliğin altında yatan nedenler iyi araştırılmalı ve çözüme gidilmelidir. Daha önemli hastalıklar varsa tespit edilip tedavisine başlanmalıdır. Bunu yapacak olan da veterinerler olduğundan geç kalmadan veteriner yardımı alınmalıdır. Veterinerin tavsiyeleri ışığında köpek tedavi edilmeli ve eski sağlığına kavuşturulmalıdır.

 

Yorum Yaz