Köpek Türleri

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı
3.5/5 - (8 votes)

Bilinen en eski Köpek ırklarından olan Afgan Tazısı, av köpeği olarak kullanılan bir cinstir. Anavatanını Mısır olduğu bilinen bu cins, ırkının bozulmaması adına çok uzun yıllar yaşam alanlarının dışına çıkarılmayarak koruma altına alınmıştır.

Dünya’ya yayılması yıllarca sonra gerçekleşmiş ve Avrupa ile tanışmıştır. Bu ırkın en önemli özelliklerinden birisi de görme yeteneğidir. Bu yüzden büyük yaban hayvanlarının avlanmalarında, avcılar tarafından tercih edilen bir ırk olmuşlardır. Zaman içerisinde güzellikleri nedeni ile ev hayvanları olarak da tercih edilmeye başlanmışlardır. Ancak ev hayvanı olarak bakılmaları pek de doğru değildir. Nedeni ise bu Köpeklerin evlere uygun olmamasıdır. Doğada yaşamayı seven hayvanlardır. En azından bahçeli evlerde bakılmaları uygundur.

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı Genel Özellikleri

Ergen bir Afgan Tazısı, 20-25 kg. ağırlığındadır. Boyları 60-70 cm.’ye ulaşabilir. Çeşitli renklerde olabilirler. Hatta üç renkli olanları da vardır. İpeksi tüylere sahip bir ırktır. Çok hızlı koşmaları, diğer bir belirgin özellikleridir. Bu nedenle yarışlarda sıkça rastladığımız Köpekler arasında bulunurlar. Eğitimleri kişilik özellikleri bakımından, kolay değildir. Sertlikten hoşlanmayan, dik başlı Köpeklerdir.

Beden yapısı olarak özellikleri arasında; uzun, dar kafatası, güçlü çene yapısı, çok tüylü, uzun ve sarkık kulaklı olmaları yer alır. Kişilik özellikleri arasında cesaret, zeka, dostluk olan Afgan Tazısı, soğuğa karşı dayanıklı bir ırktır. Sıcaktan da kolay etkilenmez. Bakımları çok zor olmayan bu Köpek’in tüyleri sıkça fırçalanmalıdır. Sağlıklı ve mutlu kalabilmeleri için, her gün uzun mesafelerde koşması sağlanmalıdır.

Yorum Yaz