Köpek Türleri

American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier
4.4/5 - (5 votes)

American Staffordshire Terrier, küçük ama son derece çevik ve kaslı bir ırktır. Bu köpek cinsi Avrupa ülkelerinde; bebek ve yaşlı bakıcısı, arama kurtarmacı ve refakatçi köpekler olarak kabul edilmektedir. Bekçilik ve koruma amaçlı üretilen bir ırktır.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

En akıllı köpekler arasında yer alan American Staffordshire Terrier, fiziksel olarak geniş ve güçlü bir kafaya, güçlü bir çeneye, kısa bir buruna sahiptir. Fazlasıyla sadık bir köpek cinsidir. Göz şekli yuvarlak ve siyahtır. Dişleri üst üste geçmelidir. Kürkü kalın, kısa ve parlaktır. Hemen her renkten olabilmektedir. Kulakları diktir. Kuyruğu ise ucuna doğru incelmektedir. Yeterli eğitim verilirse apartmanlarda da yaşayabilir. Son derece sadık ve korumacıdır. Oldukça yumuşak huylu ve cana yakın bir köpektir.

IRKIN BAKIMI

American Staffordshire Terrier’in kokusu rahatsız edici düzeyde olmadığı için apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilir. Bu ırkın genel bakımı çok önemlidir. Haftada en az iki kere tüyleri taranmalıdır. Kullanılan tarağın sert veya ince telli olmamasına dikkat etmek gerekir. Tüy kesimine ihtiyaçları yoktur. Köpeği yıkarken, kendisine has bir köpek şampuanı kullanılmalıdır. Şampuan kaliteli olursa tüyleri parlak ve canlı olurken, köpek deri hastalıklarından da korunmuş olur. Ayrıca kulak temizliği haftada bir; göz, diş ve ağız bakımı da ayda bir yapılmalıdır.

IRKIN BESLENMESİ

American Staffordshire Terrier’in beslenmesinde kuru ve konserve mamalar kullanılabilir. Ancak konserveleri çok sık vermemekte fayda vardır. Genellikle kuru mama tüketmesi sağlanmalıdır. Zaten bu türün mama tüketimi çok fazla değildir. Ama yinede beslenmesine yetecek kadar mama tüketmektedir. Konserve yiyecekler Terrier’in tüy yapısını bozabilir. Sadece ara ara konserve yedirilebilir. Bu ırk çok aktif olduğu için, özellikle gelişim döneminde beslenmesine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz