Köpek Türleri

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği
4.7/5 - (38 votes)

Avustralya Çoban Köpeği; sağlam yapılı, kaslı, güçlü ve bir o kadar da çalışkan bir Köpek ırkıdır. Adından da anlaşılacağı gibi Avustralya kökenlidir.

Avustralya Çoban Köpeği

Genel Bilgiler

Avustralya Çoban Köpeği, Dingo ile Merle cinsi köpeklerin bir karışımıdır. İlk kez 1800’lü yıllarda Avustralya’da hayvan çiftliklerinde üretilmiş ve Avrupa üzerinden tüm dünya’ya yayılarak, popüler bir Köpek ırkı olmuştur.

Avustralya Çoban Köpekleri, apartman hayatına pek uygun değildir, bahçede beslenmesi tavsiye edilir. Bu Köpek türü inanılmaz derecede dayanıklı ve bir o kadar da kuvvetlidir. Egzersizlerin bu köpekler için büyük bir önemi bulunur.

Avustralya Çoban Köpeği oldukça çalışkandır ve sürülerin güdülmesinde çobanlarına, yani sahiplerine yardımcı olur. Bahçelerde bile yalnız başlarına fazla oturmayı sevmezler, dolayısıyla hep bir arkadaş ararlar.

Dünya üzerinde yaşayan Köpekler arasında en akıllı olan türlerden biridir.

Karakter Özellikleri

Avustralya Çoban Köpekleri, sahibine karşı sadıktır ve bir o kadar da koruyucudur. Çevresine karşı oldukça dikkatlidir. Her ayrıntı onun için büyük önem taşır. Karakter olarak fazlasıyla cesur ve güvenilirdir. Bunun getirisi olarak, sahiplerine karşı fazlasıyla itaatkârdırlar. İyi bir eğitim sonucu sahibinin istediği hemen her şeyi yapabilir.

Çok ender de olsa, tanımadıkları insanlara karşı bazen saldırgan ve agresif davranışlar gösterebilirler. Yeterli bir eğitim alanlar ise, bu tür davranışlarda hiçbir zaman bulunmayacaktır.

Yorum Yaz