Köpek Türleri

Bichon Frise

Bichon Frise 6
3.6/5 - (11 votes)

Kesin kökeni bilinmeyen Bichon Frise ırkıyla ilgili en eski kayıtlar 14. yüzyılı göstermektedir. Bu ırkın yıldızı İngiltere kraliyet döneminde parlamış, 1800’lü yıllarda da gözden düşmüştür.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

Bichon Frise kartopu gibi bembeyaz sevimli bir oyuncu köpek cinsidir. Bu ev köpeklerinin boyu 22-30 cm. arasındadır. Ağırlıkları da 3-5 kilo düzeyindedir.

Upuzun tüylere sahip olan bu köpeklerin tüyleri çift katlı ve yumuşacıktır. Genellikle beyaz olanları tercih edilirken, gri ve turuncu renkte olanları da tavsiye edilmektedir. Tüylü uzun kulakları vardır. Gözleri boncuk gibi yuvarlak ve siyahtır. Yine siyah burunludur. Bazen de olsa ısırmaya eğilimli bir köpektir. Tüy dökmediği için evde rahatlıkla beslenebilir. Uysal ve egzersiz istemeyen bir köpektir. Yaklaşık 15 yıl kadar yaşar.

IRKIN BAKIMI

Beyaz dostumuzun tüy bakımına son derece önem verilmelidir. Çok uzun tüyleri olduğu için, bu tüyler her gün en az 15 dakika taranmalıdır. Tarama işlemi mutlaka her gün ve düzenli olarak yapılmalıdır ki tüylerin birbirine karışmasının önüne geçilsin. Bichon Frise, genellikle tüy dökmemektedir ancak ölen tüyler zaten taranarak temizlenmektedir. Taranmasının bir başka önemli noktası da köpeğin üstünde biriken tabaka zamanla köpeğinizde cilt alerjilerine ve çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Tüylerinin beyazlığı kirlendikçe yıkanmalıdır. Enfeksiyon kapmaması için, kulakları sürekli temizlenmelidir. Gözlerinin önündeki tüylerde makasla kesilmelidir.

IRKIN BESLENMESİ

Bichon Frise beslenmesinde mutlaka kuru mamalar tercih edilmelidir. Sindirim sistemini bozulmaması için yemek artıkları verilmemelidir. Yeterli ve dengeli beslenmesinde fayda vardır.

Yorum Yaz