Köpek Türleri

Border Collie

Border Collie Bakımı
5/5 - (3 votes)

İngiliz ve İskoç kökenli olan Border Collie, çok yetenekli bir çoban köpeğidir. Dünyanın en yetenekli ırklarından başta geleni olarak değerlendirilen Border Collie zekası ile ün yapmış, eşsiz bir ırktır.

Border Collie

Genel Özellikler

Border Collie, yüzyıllardır çoban köpeği olarak, çok büyük sürülere yön vermiştir. Hatta sürüyü gözleriyle hipnotize ettikleri söylenir. 12 ila 15 yıl arası ömrü olan bu Köpek ırkı; çok zeki, çok yetenekli, kolay öğrenen, çok sayıda komutu yerine getirebilen özel bir ırk olarak yerini almıştır. Beden yapısı olarak 50 cm.’ye varan boyu, 13-22 kg. ağırlığında olan bu cins, uzun tüylere sahiptir. Genelde siyah beyaz renk özelliği olan bu Köpeklerin, nadir de olsa kahve beyaz renkleri de vardır.

Süpermen olarak adlandırılan bu Köpekler, her iklimde yaşayabilirler. Soğuğa karşı çok dayanıklı hayvanlardır.

Border Collie Bakımı

Yarışmalarda belki de en çok başarı alan cins olan Border Collie, aynı zamanda çok hareketli bir ırktır. Ev hayvanı olarak bakılabilir ama, hareketliliği nedeniyle sorun yaşatabilir. Oyuncudur, yerinde duramaz, hep hareket halindedir. Mutlaka enerjisini boşaltması gerekir. Onun için bahçeli evlerde daha mutlu olur. Bekçi köpeği değildir, tehlikeyi sezerse havlayarak haber verir. Yarı dik kulakları, sık ve düz tüyleri, uzun bir kuyruğu vardır. Diğer hayvanlarla iyi ilişkiler kurar. Gerektiğinde yıkanmalı, tüyleri sık sık fırçalanmalıdır. Dünya genelinde bir numara olarak adlandırılan bu ırk, tam bir aile Köpeğidir.

Yorum Yaz