Köpek Türleri

Bull Terrier

Bull Terrier
3.3/5 - (17 votes)

Bull Terrier

Bull Terrier, boğa terrieri olarak da bilinen bir köpek cinsidir. Birçok köpek türünden farklı bir görünüme sahiptir ve bundan dolayı pek çok hayvanseverin ilgisini çekmektedir. Bu durum diğer köpeklerden ayrılmalarını sağlamaktadır.

Tarihçesi

Bull Terrier ilk kez 19. yüzyılda İngiltere’de üretilmiştir. Bulldog, Dalmaçyalı, Beyaz Terrier, Pointer, Foxhound, Greyhound gibi birçok farklı Köpek türünün karışımı olarak ortaya çıkmıştır. Boyutlarına oranla dünyanın en kuvvetli ve güçlü köpeklerinden biridir. Özellikle çenesi çok güçlüdür. Bu köpekler aslında büyükçe bir çukurda dövüş için, yani köpek dövüşleri için üretilmiştir.

Genel Özellikler

Bull Terrier, oldukça cesur bir yapıya sahiptir ancak bilinenin aksine hiçbir şekilde kavga yanlısı değildir. Geçmişte kavgacı ve agresif bir karakter yapısında olsa da, günümüzde evcilleştirilerek, sakin ve cana yakın bir köpek haline gelmiştir.

Bull Terrier‘in yapısı kaslıdır, çok kısa tüylüdür ve kafası uca doğru sivri bir haldedir. Dik kulakları olan, derin ve üçgen göz yapıları bulunur. Boyu yaklaşık olarak 60 cm. kilosu ise ortalama 25 kg.’dir.

Yorum Yaz

1 Yorum