Köpek Türleri

Collie

Collie
3.3/5 - (7 votes)

Collie, çoban Köpekleri familyasına ait olan, iç güdüleri çok yüksek bir ırktır. Ana vatanı İskoçya olan bu ırk, enerjisi çok yüksek, sadık, hassas Köpeklerdir. Siyah beyaz, kahve beyaz, sarı beyaz renklere sahip olan bu ırk, ortalama 12 yıl yaşar. Erkekler 26-33, dişiler 22-28 kg. ağırlığa ulaşabilirler. Erkeklerde boy 60-66 cm., dişilerde 55-60 cm. civarındadır.

Genellikle ev ortamına pek uygun değildir. Collie’nin saldırgan bir yapısı yoktur. Sakin ve çok uyumlu bir cinstir.

Collie

Genel Bilgiler

Eğitimlerinde nezaketten hoşlanırlar. Bağırarak ve zorla yaptıracağınız hiçbir eğitimi kabul etmeyen Collie, eğitimi ret edecektir. Sık fırçalanması gereken bu Köpekler, arada bir yıkanmalıdır. Sıcağı sevmeyen bu türün, özellikle yazın serin ortamlarda bakılması gerekir. Asil bir karakter yapısına sahip olan bu ırk, aynı zamanda çok duyarlıdır. Son derece zeki hayvanlardır. İnsana yakın, sevecen, aileye uyum sağlayan bir yapıları vardır. Diğer Köpeklerle arası çok iyidir. Saldırganlık huyu yoktur.

Çocuklarla arası çok iyi olan Collie‘nin, özellikle çocuklara karşı geliştirdiği özel bir koruma iç güdüsü vardır. Köpek yarışmalarının bir numarası olan Collie, bu yarışmalarda bir çok birincilik almıştır. Aslında yüzyıllardır sürülerin korunması ve güdülmesi için çalışan bu ırk; uzun sevimli yüzleri, sakin tavırları, güzel tüyleri ve asil duruşları ile günümüzde dünyanın en çok tanınan ve sevilen Köpekleri içinde yer almayı başaran bir Köpek cinsidir.

Yorum Yaz