Köpek Türleri

Havanese

Havanese 6
4.2/5 - (17 votes)

Genel Özellikleri

Havanese, Bichon Frise ırkına benzer nitelikler taşıyan bir köpek ırkıdır. Bazı bilgilere göre ise, bu ırk Toy Poodle ve Maltese Terrier ırklarının çaprazlanması ile ortaya çıkmıştır.

Dişiler ortalama 3-5 kg. erkekler 4-6 kg. aralığındadır. 25-30 cm.’lik bir boy uzunluğuna sahiptir. Küçük olmasına rağmen güçlü bir köpek türüdür. Bacak kasları çok güçlü olan bu tür çok atik ve hızlı hareket edebilme özelliğine sahiptir. Kulakları orta boyda ve sarkık burun yapıları da koyu renkli ve büyüktür. Tüy yapısı bakımından uzun, sıkı ve dalgalı bir tüy yapısına sahiptir.

Bekçilik içgüdüsüne sahip olan bu ırkın köpekleri sevecen ve sıcakkanlıdır. Ev yaşamına da uygun olan bu tür, çocuklarla iyi anlaşan bir yapıya sahiptir. Siyah, kahverengi, turuncu gibi farklı renklerde olabilmektedir.

Bakımı

Havanese’in bakımında öncelikle dikkat edilmesi gereken tüyleridir. Tüylerin kısa kesilmesi bu ırk için bakımı kolaylaştırır. Bu ırkın gözlerinin kenarları ve kulak içlerine doğru çıkan tüylerinin düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüyleri kesilmeyecekse, tüylerinin haftada en az 2 kere fırçalanması gerekmektedir. Haftada 1 yıkanmaları da iyi olacaktır.

Beslenmesi

Havanese ırkı yapısal olarak çabuk şişmanlayabilir. Bu nedenle beslemede bu duruma dikkat edilerek ölçülü bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu ırka uygun köpek mamalarının yanında, et ve tavuk parçaları da bu ırkın beslenmesi için uygun olacaktır.

Yorum Yaz

5 Yorum