Köpek Türleri

Jack Russell Terrier

5/5 - (3 votes)

Jack Russell Terrier cinsi Köpekler ülkemizde çok bulunmayan, hatta bulunması zor türlerden bir tanesidir. Bu cins Köpeğin ismi ve kökeni, eski zamanlarda büyük bir Köpek yetiştiricisi ve din adamı olan Jack Russell’dan gelmektedir.

Jack Russell Terrier

Genel Bilgiler

Jack Russell Terrier, ABD köpek kulübü tarafından kabul edilmeyen bir türdür. Dolaysıyla bu cins köpeğin şuana kadar belirli bir standardı yoktur. Tilki terrier cinsine benzemektedir. Bacak boyunun kısa olmasının yanında, yüksekliği 20 cm. ağırlığı ise 10 kg. civarındadır. Koyu renkte ve içe çökük bir göz yapısı bulunur. Geniş ve öne doğru katlanmış kulakları bulunan ve bulaşık teline benzer tüyleri, Jack Russell Terrier’in özellikleri arasında yer alır.

Karakter ve Davranış Özellikleri

Kişilik bakımından fazlasıyla cesur bir köpektir. Türünün gereği olarak çok şen, neşeli ve bunların getirisi olarak da sahibine karşı çok iyi derecede itaatkârdır. Birçok köpek cinsine göre de fedakârdırlar. Aslında fizyolojisi gereği kendi boyutlarında küçük hayvanların avlanmasında da kullanılır. Avcılık konusunda da fazlasıyla başarılıdırlar. Küçük hayvanların avlanmasında sahiplerini asla yüz üstü bırakmazlar.

Yorum Yaz

1 Yorum