Köpek Türleri

Pappilon

Pappilon
4.1/5 - (9 votes)

Pappilon, Fransız-İtalyan kökenli bir köpek türüdür. İlk kez 1800’lü yıllarda görülmüş ve Köpek yetiştiricileri tarafından geliştirilmiştir.

Genel Görünümü

Pappilon’un sırtında uzun ve kıvrık şekilde duran bir kuyruğu bulunur. Bu nedenden dolayı Sincap Spaniel olarak da adlandırılır. Uzun ve gösterişli olan bir beyaz kürkü vardır. Kızıl renk hariç her renkte bulunur. Kelebeğe benzeyen kulaklara sahiptir, dik ya da düşük bir şekilde durur. Burnunda oldukça belirgin bir beyaz burun bandı vardır. Burnu kısa ve hafif sivridir. Pappilon cinsine kulaklarının görünüşünden dolayı Kelebek Köpeği de denmektedir.

Davranış Özellikleri

Görünüşü narin olsa da aslında hiç de öyle olmayan Papillon, sevimli ve sevgi dolu olmakla birlikte zeki, çok hareketli ve canlı bir köpek ırkıdır. Bahçede veya başka yerlerde oyun oynamaya bayılırlar ancak evde, sessiz bir şekilde sahiplerine eşlik etmekten de geri durmazlar. Çok dengeli olmakla beraber, sahiplerine fazlasıyla itaatkâr davranırlar. Sahiplerini yabancılara karşı korurlar ve onlara gözleri gibi bakarlar. Aslında hırçın değildirler fakat bazen, ortamın getirilerinden dolayı hırçın ve gergin davranabilmektedir. Çocuklarla olduğu kadar, erişkin insanlarla da çok çok iyi anlaşan bir köpek cinsidir.

Birlikte yetişmeleri kuralı ile, kedilerle bir sorun yaşamazlar. Ama yabancı köpeklerle arası bazen pek iyi olmayabilmektedir.

Yorum Yaz