Köpek Türleri

Pekingese (Pekinez)

Pekingese (Pekinez)
3.5/5 - (48 votes)

Günümüzde yeleleri dolayısıyla Çin Aslanı olarak da adlandırılan Pekingese, sahibine çok sadık ve aşırı derecede düşkün olan bir Köpek ırkıdır.

Pekingese, Çin kökenlidir. Başlarda sadece Çin Kraliyet aileleri tarafından beslenmiştir. Oldukça asil ve sevimli olan bu köpeklerin ufak burunları, uzun tüyleri, basık bacakları vardır. Diğer köpeklerle çok sıcak dostluklar kurarlar. Sahiplerine olan düşkünlükleri yüzünden zaman zaman kıskançlık yapabilirler.

Burunlarının şekli itibariyle ufak oluşu nedeniyle uyurken çok gürültü yaparlar. Bir Pekinezle aynı odada uyumak horlayan bir insanla aynı yatakta uyumakla neredeyse aynıdır.

Horlayan bir Pekinez

Pekinez, apartmanda rahatça bakılabilir. Aynı zamanda bahçeli evlerde muhteşem bir bekçi köpeği olabilirler. Pekinezler ile iletişim kurduğunuzda yapmamanız gereken tek şey onlarla inatlaşmaktır. Çok inatçı olan bu cins köpekler bazen agresif davranışlar gösterebilir.

Bakımları için tüyleri günlük olarak taranmalıdır. Alın kısımları açık tutulmalıdır. Diş bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır. Yemek konusunda bazen inatçılık yapan bu cins, çok fazla beslendiği zaman aşırı kilo alabilir. Kilo almaya müsait bir vücutları vardır. Köpek mamaları ile başlayan beslenme, köpeğin yaşı ilerledikçe az miktarda yediğimiz gıdalarla desteklenebilir.

Kendisini gerektiğinde tehlikeye atacak kadar cesur ve sahibine aşırı derecede bağlı olan bu köpekler son yılların en popüler ırklarından biridir.

Yorum Yaz

2 Yorum