Köpek Türleri

Pomeranian

Pomeranian 3
4.6/5 - (13 votes)

Dik kulakları ve sivri burnu ile Pomeranian, bazısı tilkiye bazısı da bebek yüzüne benzeyen küçük tüylü bir Köpek cinsidir.

Son derece hayat dolu olan bu köpek eğitilmeye müsait ve sadık bir köpektir. Bu köpeğe küçük yaşta eğitim verilmeli ve görevlerinin sınırları çizilmelidir. Yabancılara karşı mesafeli olan bu köpek ırkı, tanımadığı kişilere karşı havlama veya bazen saldırma eğilimindedir.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

Boo ismiyle de bilinen Pomeranian’ın kulakları dik burnu ise sivridir. Küçük koyu renk gözleri vardır. Burnu kimisinde siyah kimisinde de tüyünün rengindedir. Yüzü son derece küçük, tüyleri de uzundur. Kuyruğu öne doğru kıvrımlıdır. Boyun bölgesinde yelesi vardır. Kürkleri sık ve dik tüylerden oluşmaktadır. Tüylerinin rengi; kızıl, turuncu, kahverengi, siyah, beyaz veya kremdir. Bazılarında renk karışımı da olabilmektedir.

IRKIN BAKIMI

Pomeranian, apartmanlar gibi büyük binalarda yaşayabilmektedir. Son derece hareketlidir. Sıcak havalarda serin yerlerde yaşamaları gerekir. Köpeğin yelesi sık ve uzun olduğu için sürekli taranmalıdır. Pamuklu alt kürkü yılda bir defa dökülür. Gerektiğinde göz çevresi kulaklar ve dişler düzenli olarak temizlenmelidir. Bu köpek cinsi çoğunlukla yıl boyu tüy dökmektedir. Düzenli olarak yürüyüşlere götürmek gerekmektedir. Uzun süre yürüyebilme ve kolay yorulmama özelliğine sahiptir. Sahibine sadık bu köpeklerin bakımı sanıldığı kadar zor değildir.

IRKIN BESLENMESİ

Tüm evcil Köpeklerde olduğu gibi Boo ismiyle bilinen Pomeranian da hazır mamalarla beslenebilir. Kaliteli markaları seçmek önemlidir. Market mamaları, besleyicilik yönünden zayıftır.

Yorum Yaz

1 Yorum