Köpek Türleri

Poodle

Poodle
4.7/5 - (7 votes)

Poodle (Kaniş), son derece aktif ve enerjik olması ile bilinen bir Köpek ırkıdır. Boyutlarının çok büyük olmaması ve bakımlarının diğer ırklara göre daha kolay olması nedeniyle birçok hayvansever tarafından tercih edilmektedir.

Kaniş’in herhangi bir genetik hastalığa yatkınlığı yoktur. Çok zeki, çevik ve sevecen bir türdür. İşitme duyusu çok gelişmiştir. İnsanlara karşı hiçbir saldırgan davranış göstermez. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Enerjileri çok yüksek olduğundan çocuklarla da çok iyi anlaşır.

Temel Bilgiler

Poodle’ın kökeni konusunda net bir ülke ismi verilemese de genel olarak Avrupa kökenli bir türdür. Barbet ve Fransız su köpeği’nin bir karışımıdır.

Poodle ırkı, ilk oluştuğu zamanlarda hem çoban hem av üzerinde içgüdülerinin olduğu görülmüştür ve bu yönde de kullanılmıştır. Fakat yakın geçmişte ve günümüzde özellikle büyük sirklerde bulundurulmaktadır. Buralarda yaptıkları gösterilerde, üstün becerileri sayesinde birçok gösteri yapıp ilgi görmektedirler. Becerileri, aktiviteleri çok çok yüksek bir türdür ve bunları gösterirken büyük bir mutluluk duyar.

Poodle’a evde bakmak uygun olsa da bu enerjilerinin azaltılması gerekmektedir. Dolayısıyla günlük egzersizlerinin mutlaka yaptırılması ve yeterli miktarda zaman ayrılması gerekmektedir.

Genel Bakım

Renk olarak genellikle beyaz ve siyah renkleri bilinmektedir. Ama bunun yanında kahverengi ve gri tonları da bulunur. Tüy bakımı zor olmamakla beraber, özenli bir bakım gerektirir. Tüylerini düzenli aralıklarla taramak gerekir. Aksi halde tüyleri birbirine girerek keçeleşecektir. Özellikle beyaz renkli Kanişler için deri ve tüy problemleri oluşmaması için daha fazla hassasiyet göstermek gerekir.

Yorum Yaz