Köpek Türleri

Samoyed

Samoyed 5
4.9/5 - (13 votes)

BEMBEYAZ, GÜLER YÜZLÜ BİR DOST

Araştırmalara göre köpekler hayatımıza yaklaşık 14 bin yıl önce kurtların evcilleştirilmesiyle girmişlerdir. Avcı toplayıcı konumdan çıkıp, toprağı işleyerek yerleşik hayata geçen insanlar, bıraktıkları artıklar ile kurtların ve vahşi köpeklerin kendilerine yakınlaşmasını sağlamışlar ve zamanla insan köpek ilişkisi karşılıklı faydaya dönüşmüştür.

Bekçilik, koruma ve kızak çekme gibi faaliyetlerde kullanılmaya başlayan köpekler hayatlarımızdaki yerlerini sağlamlaştırarak vazgeçilmez dostlarımız olmayı başarmışlardır.

İşte Samoyed, tam da bu tanıma uyan bir ırktır.

Samoyed Irkı Köpekler

Geçmişte kızak köpeği olarak hizmet sunan Samoyed, bugün kibar, sevgi dolu karakteri sayesinde en sık tercih edilen ırklardan biri haline gelmiştir.

Nezaket dolu karakterlerine ve son derece zarif görüntülerine rağmen Samoyedler kaslı ve çok güçlü köpeklerdir. Aynı zamanda da dinamik, egzersiz ihtiyacı yüksek bir hayvandır. Bu sebeple bir apartman dairesinde beslenecekse, günlük antrenman ihtiyacının düzenli olarak karşılanması gerekir. Aksi takdirde orta büyüklükte bahçesi olan bir ev, bu güzel köpek için çok daha uygun olacaktır.

Adını geçmişte Sibirya’da yaşayan Samoyed adlı kabileden alan bu ırkın en dikkat çekici tarafı yüzündeki gülümseyen ifadedir. Bu köpeklerin uzun tüylerinin bakımını ihmal etmemeli ve soğuk iklimlere alışık olan dostunuzu aşırı sıcaklardan mutlaka korumalısınız.

Yorum Yaz

1 Yorum