Köpek Türleri

West Highland White Terrier

Beyaz Teriyer 3
3.3/5 - (3 votes)

Süs köpeği olarak bilinen West Highland White Terrier (Batı Highland Beyaz Teriyeri), ilk olarak İskoçya’da yetiştirildi. Diğer teriyer cinsleri gibi agresif olmadığından dolayı Köpek beslemek isteyen hayvan severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

19. yüzyılda İskoçya’da üretilen beyaz teriyerler, yaklaşık olarak 12-14 yıl kadar yaşamaktadır. Kuyruk ve kulakları dik olan bu küçük sevimli köpekler sadece beyaz renkte olmaktadır. Düğme gibi parlak gözlü, son derece hareketli, kısa bacaklı ve siyah burunludurlar. Alt tabaka tüyleri yumuşak ve sık, üst tabakada ise tel tel yükselen tüyler uzun ve düzdür. Bu küçük süs köpeğinin kulakları ve kuyruğu dik, omuzlardan yere yüksekliği de 28 cm.’dir.

Batı Highland Beyaz Teriyeri genellikle mutlu ve fazlasıyla da meraklıdır. Son derece cana yakın ve sıcakkanlı olan bu köpekler oyun oynamaya çok isteklidirler. Özellikle küçük boy evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Havlamayı ve bir yerleri eşelemeye de bayılırlar.

IRKIN BAKIMI

Sürekli hareket halinde olan West Highland White Terrier’in hem dışarıda hem de içeride egzersiz halinde olması gerekmektedir. Bundan dolayısıyla sıklıkla kısa süreli yürüyüşlere çıkarmakta fayda vardır. Çok zeki ve eğitime müsait bir yapıya sahiptir.

Tüylerini mümkün mertebe haftada birkaç kere taramak yeterli olacaktır. Her üç ayda bir tüylerini makasla düzeltebilirsiniz. Ayrıca tüylerinin beyaz kalması için de haftada bir veya iki kere yıkanması uygun olur. Kulakları hassas olduğundan dolayı kulaklarının özellikle temizlenmesi şarttır.

IRKIN BESLENMESİ

Evcil köpekler, anne sütünden kesildikten sonra piyasada satılan kaliteli köpek mamalarına rahatlıkla adapte olurlar. Beyaz teriyer, yavruluk döneminden çıkmasını takiben büyük köpeklerin yediği kuru mamalara geçiş süreci iyi değerlendirilmeli ve yavru mamasına az miktarda büyük köpek maması katılarak köpeğin yeme dengesi sağlanmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Kimileri hep yıkanmaz cildi tahriş olur diyor egzersiz ihtiyacını kendi de karşılayabiliyor sizde tan tersini demişsiniz hangileri gerçek?