Köpek Türleri

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
3/5 - (4 votes)

Ana vatanı İngiltere olan Yorkshire Terrier, çok küçük bir Köpek türüdür. Bu özelliğine rağmen zeki, atak ve cesurdur. Aile bağları çok güçlü olan bu ırk yabancılara karşı mesafeli davranır. Hatta hırçınlaşabilir.

Yaşam süreleri 14-16 yıl arasındadır. Bu ırkın kilosu 3-5 kg. civarındadır. Boyları ise 20-23 cm. civarında olur. Enerji seviyeleri oldukça yüksek bir ırktır. Eğitim konusunda zorluk çıkarabilirler. Diğer Köpeklere karşı pek dostça davranmazlar. Sıcağa karşı dayanıklı, soğuğa karşı hassastırlar.

Yorkshire Terrier

Genel Bilgiler

Rol yapma yetenekleri çok gelişmiş olan Yorkshire Terrier, sıkça taranmalıdır. Çok fazla egzersize gereksinim duymazlar. Yürümeyi severler. Geçmişteki görevleri her ne kadar fare ve haşere yakalamak olsa da, bugün için insanların süs Köpekleri konumuna gelmişlerdir. Sevimli ve güzel olmalarına karşılık, yabancılara karşı dostça davranmazlar. Çok kuşkucudurlar. Kolay doğum yapamayan bu ırk, mutlaka veteriner kontrolünde doğum yapmalıdır.

Yavruları siyah ve ten renginde doğarlar. Yorkshire Terrier tuvalet eğitiminde ilk başlarda çok zorlanır. Bu eğitimi kolay alamaz. Havlama içgüdüleri gelişmiştir. Çok havlarlar. Çok uzun, ipeksi tüylere sahip olan bu ırk pek tüy dökmez. Yine de bakımları için sıkça taranmaları gerekir. Maceracı bir yapıya ve inanılmaz bir cesarete sahip olan bu Köpekler, boylarından beklenmeyecek derecede aşırı tepkiler verebilir. Soğuk hassasiyetleri yüzünden, kışları korunarak sokağa çıkartılmalıdırlar. Fazla harekete gerek duymasalar bile, yine sağlıkları için günlük muntazam yürütülmeleri önerilir.

Yorum Yaz