Köpekler

Anne köpeğe süt yapan yiyecekler

Anne köpeğe süt yapan yiyecekler
Rate this post

Emzirme konusunda endişelenmesi gereken sadece insan anneler değil! Dişi köpekler, sahipleriyle aynı tedarik sorunlarından muzdarip olabilir. Özellikle bu hassas erken yaşlarda, köpeğinizin yavrularının yeterli besin alması hayati önem taşır. Ve köpek anneleri aynı anda ondan fazla bebeğe sahip olabileceğinden, bir sürü hayat bu sütün en kaliteli olmasına bağlı.

Burada, kızınızın bebekleri için çok sayıda harika süt üretmesine yardımcı olabileceğiniz bazı yollarımız var. Süt yapmak tüm vücut işidir, bu nedenle köpeğinize koyduğunuzdan daha fazlasını gerektirir, ancak bu da çok önemlidir!

Anne köpeğe süt yapan yiyecekler

Anne köpeğin beslenmesi iyi olursa ve bol su içerse sütü de bol olur. Köpeklerde süt üretimini artıran başlıca şey tavuk suyudur. Tavuk suyu hem sıvıdır hem de besleyici içeriği yüksektir. İnsanlar tarafından yenilmeyen tavuk parçalarını kasaplardan veya tavuk kesimhanelerinden ucuza veya bedavaya temiz edebilirsiniz.

Tavuk parçalarını büyük bir tencerede veya küçük bir kazanda kaynatıp suyunu çıkartın. Zaman zaman su yerine zaman zaman da kuru yiyeceklere ekleyerek verebilirsiniz.

Tavuk suyu kuru yiyeceklerin lezzetini artırarak, emzirme dönemindeki köpeğinizin iştahını artırır. Böylece daha çok sütü olur.

Sadece tavuk parçalarını değil, balıkçılardan topladığınız balık artıklarını ve kasaplardan temin ettiğiniz et ve sakatat artıklarını da kaynatıp su olarak köpeğe içirebilirsiniz.

Anne köpeğin sütünü artıran diğer şey ise çiğ ettir. Balık, tavuk, sakatat gibi taze çiğ et ürünlerini daha fazla vermelisiniz.

Ayrıca kuru mamalardan ziyade yaş mamalar ile besleyiniz.

Anne köpeğin sütü nasıl artar diye merak ediyorsanız işte size cevabı…

3 kat fazla yiyecek verin

Emziren bir anne, yavrularına yetecek kadar süt yapmak için normalden üç kat daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyabilir! Yeterli kalori almasına yardımcı olmak için günde dört veya daha fazla küçük öğün vermek en iyisidir. Ona performans için yapılmış, yüksek kaliteli kalorilerle dolu bir köpek maması alın.

Çiğ besliyorsanız, bu süre zarfında köpeğinizin sindirimi kolay birçok besin aldığından emin olun. Kızınızda emzirirken biraz kilo kaybı olması normaldir, ancak gözle görülür bir düşüş, yeterince yemek almadığının bir işareti olabilir, bu yüzden kilosunu yakından takip edin.

Daha fazla su, daha fazla süt demek

Emzirmek anne köpekten fazlaca sıvı çıkışına neden olur. Bu yüzden köpeğin suyunu düzenli olarak değiştirin. Köpeğin susuz kalması süt üretimini direk etkiler. Ayrıca yemeği yakınında olsun. Su kabı da her zaman temiz olmalıdır.

Köpek takviyesi kullanabilirsiniz

Köpeğiniz yavrularını beslemekte zorlanıyor ise takviye ürün vererek sütünü artırabilirsiniz. Süt devedikeni, emziren annelere süt yapmalarında yardımcı olduğu bilinen doğal bir takviyedir. Çinko takviyesi de bu konuda faydalıdır.

Küçük dozda şeftali de süt üretiminde yararlıdır.

Köpeğinize takviye ürünler vermeden önce veterinere danışmanız faydalı olacaktır.

 

Mutlu köpek bol süt demektir

Köpekler stresli ve kaygılı olurlarda süt üretimi az olur. Mutlu ve sağlıklı olurlarsa sütleri bol olur. Bunun için yaşam alanının geniş olmasına ve yeterince yürüyüşe çıkarmaya dikkat ediniz.

Bu dönemde hasta olmamasına dikkat ediniz. Gerekirse kontrol için veterinere götürünüz.

Bu konuda ayrıca şu makaleyi okuyunuz. Emziren köpeğe süt verilir mi ?

Yorum Yaz