Köpekler

Dostumuz Köpekler

Dostumuz Köpekler
Rate this post

Köpekler Hakkında Genel Bilgiler

Dünya genelinde yüzlerce Köpek ırkı değişik boyutlara ve karakteristik özelliklere sahiptir. Her ırk birbirinden farklı özellikler gösterir. Örneğin sokakta gördüğümüz bir Köpek ile bir Chihuahua’nın (Çivava) aynı türden canlılar olduğunu inanmak gerçekten güçtür. Fakat bu iki ırk anatomik olarak ve genetik olarak birbirinden farksızdır. Köpekler diğer dört ayaklı hayvanların aksine ağırlığını parmaklarına verir.

Dostumuz Köpekler

Köpeklerin de insanlar gibi 5 duyu organı vardır. Fakat insanların aksine bu duyu organları çok hassastır, özellikle de koku alma ve işitme duyuları. Köpekler oldukça sosyal hayvanlardır. Bu sebeple insanlarla ve diğer hayvanlarla yaşamayı diğer canlılarla yaşamaya tercih ederler. Köpeklerin evcilleştirilmesinden önce insanlarla bu kadar içli dışlı olmaları imkansız bir haldeydi. Fakat üzerinde yıllarca çalışıldı ve Köpekler insanlarla birlikte yaşamayı, onlarla arkadaşlık yapmayı öğrendi.

Köpekler her ne kadar evcilleştirilmiş olsa da doğası gereği bazı özelliklerini hala korumaktadır. Bunlardan bir tanesi de bölge işaretlemedir. Hakim oldukları bölgeler üzerinde iddialıdırlar. Çoğunlukla da başka türden hayvanları yanlarında barındırmazlar.

Köpekler sadık, zeki ve insan dostu hayvanlardır. Çok sevdiği birisinin kokusunu ömür boyu unutmaz, yıllar sonra bile onu tanıyabilir.

Yorum Yaz