Köpekler

Köpek Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Köpek Bakımında Bilinmesi Gerekenler
Rate this post

Köpek Bakımı

Burada köpek bakımı adına barınma ve beslenmeden bahsedeceğim. Elbette köpek bakımı bunun yanında ekstra şeyler de gerektirir. Örneğin sürekli ve rutin bir gezinti planlaması köpek bakımında mutlaka üzerinde durulması gereken noktadır. Aksi halde köpeğiniz çeşitli psikolojik rahatsızlıklar geliştirir. Nedir bu psikolojik rahatsızlıklar? Örneğin, saplantılar. Oyuncaklara karşı olabilir, herhangi bir materyale karşı sürekli şiddet ve/veya paylaşamama…

Köpek Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Elbette her sorun doğru müdahale ile ortadan kaldırılabilinir. Bu gibi bir sorun ile karşılaştığınızda yapmanız gereken gerekli bilgi birikimin sahip değilseniz veteriner hekimden yardım almaktır.

Köpeklerde post ve derinin sağlıklı kalabilmesi için tüy dökme zamanlarında günde bir kez diğer zamanlarda ise 2 günde 1 kez mutlaka orta sertlikte fırça ile fırçalanmalıdır. Öncelikle baş kısmından başladığınız fırçalama işlemini kafadan-kıça doğru, sonra alt kısım ve yanlar olmak üzere sınıflandırabilirsiniz. Bunun haricinde tüm taramanın ardından ikinci bir tarama tüy çıkış yönlerinin tersine doğru, masaj niteliği taşır ve hayvanların kıl diplerinde biriken tozu ve pisliği atmalarını sağlar.

Fırça seçiminde bilinmesi gereken en önemli nokta kısa tüylerde yumuşak fırça kullanılır uzun tüylerde ise sert fırça doğru bilinen yanlışa düşmemeniz temennisi ile.

Diş Bakımı

Köpeklerin diş bakımında diş sağlığı yaşla olduğu kadar gelişim aşamasında tam sağlayabildiği kalsiyum ve dana kemiği gibi iri kemikler ile mülkümdür. Kalsiyumun yanında dana kemiği gibi dişlerin formunu koruyacak ve aşınmalarını engelleyecek sert materyaller mutlaka köpeğe temin edilmelidir. Bunun yanında ağız kokusu ve sararmış diş problemi olan köpeklerde ağır bir koku söz konusu ise sorun sindirim sebeplidir veteriner desteği almanızı tavsiye edebilirim.
Eğer ağız kokusu olmaksızın dişlerde sararma var ise fırça ve hidrojen peroksit kullanılarak temizlenmelidir.
Göz ve kulak bakım, ayak ve tırnak bakım, köpeğin yıkanması gibi alanlarda köpek için dikkatli bir planlama yapılmalıdır.

Yorum Yaz