Köpekler

Köpek Kokusu

Köpek Kokusu
Rate this post

Köpek KokusuSürülerimizde koyunlarımızın güvenliği ve sevkini sağlayan, kapımızın önünde gelen dostumuzu selamlayan, düşmanımızı haber veren Köpekler geleneksel olarak toplumumuzda dış mekânlarda beslenirler.

Neden böyle olduğunu hiç düşündünüz mü?

Herkesin malumudur ki Köpekler, ne kadar sevimli olsalar da özellikle sıcak yaz günlerinde çekilmez bir kokuya sahiptirler.

Bunun sebebi, Köpeklerin insanlar ve diğer canlılar gibi ter bezlerine sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere ter bezleri canlıların iç vücut sıcaklıklarını düşürmek ve dengelemek için çalışırlar.

Köpeklerin ter bezlerinden yoksun olması sebebiyle vücutlarında aşırı ısı üretilmekte ve bunu bir şekilde tahliye etme zorunluluğu doğmaktadır. Bundan dolayı dahi Köpekler diğer canlılar gibi terleyemezler. Ve vücutlarındaki zararlı toksinleri dışarı atamazlar. Bu da ter bezlerinin canlı organizmalarındaki ikinci görevidir. Bunlardan yoksun olan Köpek ırkı hemen hemen çoğu defa gördüğümüz gibi kışın soğuk zeminlere karnının alt kısmını değdirerek vücut ısısını düşürmeye çalışır.

Bu hareket onlar için hayati bir önem taşımaktadır. Ve biz onların bu eksikliğini vücutlarının ürettiği aşırı derecedeki kokudan anlarız. Bununla birlikte dikkat ederseniz, Köpeklerin tüylerinin Kedilerin tüylerine göre daha sert ve diri olduğunu fark edebilirsiniz.

Bu sebeple, Köpeklerin dış mekânlarda beslenmesi bir geleneğimiz olmuştur.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz