Köpek Bakımı Rehber Dökümanları Köpekler

Köpek Temizliği ve Bakımı

Köpek Temizliği ve Bakımı
Rate this post

İnsanın en yakın ve en sadık dostları olarak anılan köpekler en az insanlar kadar yoğun bir bakım ve temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Genelde bahçeli evlerde beslendikleri için sokaktan veya bahçeden topladıkları tüm mikrop ve zararlı bakterileri uygun temizlik ve kontrolleri yapılmadığı takdirde evin içine taşıyacaklardır.

Köpek Temizliği ve Bakımı

Eğer evcil hayvanımız çok hareketli köpek türlerinden birisi değil ise dışarı çıkıp rutin dolaştırılması veya oyun saati bittikten sonra sadece patilerinin ve kuyruğunun yıkanması yeterli olacaktır. Golden Retriever veya Setter tarzı tüyleri fazla miktarda ve oldukça hareketli olan köpeklerin banyo ve temizliklerinin mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Özellikle bahçe içlerinde tüylerine bulaşabilecek çamur, diken, ufak böcekler gibi zararlı maddelerin hem köpeğe hem de insana zarar vermeden önce ayıklanıp temizlenmesi gerekmektedir.

Her köpek cinsinin postu ve tüyleri ayrı bakım malzemeleri gerektirdiğinden her köpeğe uygun şampuan ve sabunlar kullanılmalıdır. Buna özen gösterilmediğinde bazı ürünler kimi cinsler üstünde kızarma, tüy dökme veya kaşıntı şeklinde negatif sonuçlara yok açabilmektedirler.

Yorum Yaz