Köpekler

Köpekler Neden Kusar?

4.5/5 - (13 votes)

Köpeğinizin kusma nedenleri çeşitli olabilir. Kusma, köpeğiniz için kötü bir deneyim, sahipleri için de kaygı verici bir durumdur. Bu durumun nedeninin tanımlamak çok kolay olmasa bile, kusmayı durdurmak için sebebini de belirlemek önemlidir.

Köpeklerde hızlı mama değişimleri, köpekleri olumsuz olarak etkileyen ve kusmalarına sebep olan bir durumdur. Uzun süre aynı mamayı tüketen ve daha sonra yeni verilecek olan mamanın, köpekte bir geçiş süreci oluşturmasıyla bu tip reaksiyonlar görülebilmektedir. O halde köpekler neden kusar sorusuna ilk yanıtımız hızlı mama değişimleri olacaktır.

Köpekler, çok hızlı büyüyen büyük bir ırk ise, bu durumda midesi de aşırı yemek tüketmekten kaynaklı bir reaksiyon gösterip kusabilir. Ayrıca üzüm, avokado, bebek maması, alkol, mantar, fındık ve soğan gibi ürünler de köpeği zehirlemiş ve kusmasına sebep olmuş olabilir.

Son zamanlarda köpeğin boğazını tahriş edip aynı zamanda yara oluşumuna sebep olabilecek ya da alerji olmasına neden olan bir kemik de kemirmiş olabilir. Bu durumda da köpekler neden kusar sorusuna yanıt verilmiş olur.

Köpeğinizin neden kustuğunu tam olarak belirleyebilmek için köpeğinizin kusmuk içeriğini de incelemeniz gerekir. Fışkırarak ortaya çıkan bir kusma, köpeğin midesindeki yabancı bir cismi atmaya çalıştığını göstermektedir. İçinde ya da dışarıda kalmış bir yiyecek var ise bu gıda köpeğinizi zehirlemiş de olabilir. Eğer köpeğiniz köpük şeklinde kusuyorsa stres yaşamış olabilir. Ayrıca köpekler kusabilmek için ot tüketir. Doğadaki çimler bu amaca hizmet vermek için bulunur.

TEDAVİSİ

Köpekler neden kusar sorusunu cevapladıktan sonra bu durumun nasıl tedavi edileceğine bakalım. Köpeğinizin kustuğunu gördükten sonra 8 ile 12 saat köpeğinize ağızdan su ya da yiyecek vermemeniz gerekir. Bu durum genç köpekler için geçerlidir. Köpeğiniz yaşı ise ya da 1 yaşından küçük ise bir veterinere götürmenizde fayda var. Bu süreçte köpeğinize buz yalatmak da tercih edilebilir. Tüm bu müdahalelere rağmen 48 saat içerisinde köpeğiniz hala kusmuyorsa eski beslenme şekline geri döndürebilirsiniz. Kusma sürekli görülüyor ve ishal de görülüyorsa en yakın veterinere gitmekte fayda var.

Yorum Yaz