Köpekler

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

3.5/5 - (43 votes)

Günümüzde köpeklerin sadece mutlu olduklarında kuyruk salladıkları düşüncesi tamamen yanlıştır. Aynı şekilde kedilerinde sinirlendiklerinde kuyruk salladıkları söylenir. Fakat bu da yanlıştır. Kedi ya da köpeklerin kuyruk sallama durumu, duygusal bir çelişkinin ifadesidir. Bazen köpek, hem gitmek hem de olduğu yerde kalmak istiyordur. Bu örnekte köpeğin kuyruk salladığı görüşür. Yaşadığı çelişki sırasında kuyruğunu sallar ve bu durumda farklı beden hareketleriyle de eşlik edebilir. Bu hareketler;

  • Başını yana eğebilir,
  • Tek patisini kaldırarak bekleyebilir.

Bir Köpek neden kuyruk sallar?

Bazen köpek bulunduğu ortamdan uzaklaşmak adına gitmek istiyor olabilir. Aynı zamanda kalma isteğinin de sebebi, kişiyi sevmesi ve aç olmasından kaynaklanabilir. Yani kuyruksallayan köpek saldırmaz düşüncesi de yanlıştır. Bu davranış, mutlaka o an içerisinde bulunulan durum ve ortama göre yorumlanabilmektedir.

Köpekler, bebeklik dönemlerinde kuyruk sallamazlar. Irktan ırka farklılık göstermekle birlikte yavruların %50’si ilk ayı doldurduklarında kuyruk sallamaktadır. Günümüze kadar tespit edilen en erken kuyruk sallama davranışı ise 17 günlük bir köpeğin kuyruk sallamasıdır. Yavrular açlığını gidermek ve kardeşlerine yakın bir şekilde beslenmek istemektedir. Ayrıca memede kalma isteği yaşarken kuyruk sallayabilmektedir. Köpek yavruları bu anlamda ilk çelişkisini yaşar ve kuyruğunu sallar. Ayrıca cinsel yakınlaşma yaşayan köpeklerde de kuyruk sallama görülebilmektedir.

Köpeklerde kuyruk sallama davranışının farklı şekilleri vardır. Yumuşak huylu olarak tanımlanan köpekler genelde geniş bir açı ve seyrek biçimde kuyruk sallar. Saldırgan sıfatıyla bilinen köpekler ise sert ve hızlı bir şekilde kuyruk sallamaktadır. Kendine güveni tam olan bir köpeğin ise kuyruğunu tam anlamda dik tuttuğu ve o şekilde salladığı tespit edilmiştir. Köpekler neden kuyruk sallar sorusunun cevabı genel anlamda bu şekilde yorumlanmaktadır.

Bir köpek sürüsünde, köpeğin bulunduğu kademeyi kuyruklarına bakarak anlayabiliriz. Fark edilebilir bir durum olarak; Sürü liderinin kuyruğu daima diktir. Sürünün alt kademlerine doğru inildiğinde ise daha altta bulunan köpeğin kuyruğunu daha aşağıya doğru salladığını görebiliriz. Bu anlamda köpekler arasındaki hiyerarşinin de kuyruk sallama konusunda etkili olduğu kanıtlanmış bir durumdur.

Yorum Yaz

1 Yorum