Köpekler

Köpekler Neden Tüy Döker?

4/5 - (1 vote)

Köpeklerin tüm ırklarında görülen tüy dökülmesi durumunu incelerken, sadece tek bir ırk ile sınırlı kalmak doğru değildir. Bu anlamda genel bir çerçevede değerlendirmeye çalışmak gerekir.

Bilinmesi gereken ilk durum, tüy dökülmesi çoğu zaman bir hastalığın habercisi ya da sonucu olabilir. Bu sebeple tük dökülmesinin nedeninin saptanması ve çözümü için en iyi yol veteriner kontrolünde muayene yaptırmak ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmektir. Sizler için bu yazıda paylaşacaklarımız tamamen sağlıklı ve veteriner hekim kontrolü altında olan hayvanlara yöneliktir.

Köpekler Neden Tüy Döker konusunda ilk olarak bilinmesi gereken durum; her insanın saçı az ya da çok olarak fakat kesinlikle dökülebiliyorsa, her hayvanın tüyü de dökülecektir. Bu konuda incelenmesi gereken dökülen miktarı en aza indirmektir aslında.

Mevsimler arası geçişlerde köpeğiniz tüy dökebilir. Köpeğiniz yeni gelen mevsime ayak uydurabileceği yeni tüylere geçmek adına, eski tüylerini yoğun bir şekilde dökmektedir. Bu dökülme zamanımızda en çok Sibirya Kurtlarında görülür. Bu ırklar özellikle mevsim geçişlerinde kalça kısımlarındaki tüm tüylerini neredeyse döker.

Köpekler ayrıca kızgınlık dönemlerinde yani çiftleşme isteğinde oldukları dönemlerde çok fazla tüy dökebilir. Bu durumu stres ile bağdaştırmak doğru olacaktır. Bu duruma ek olarak ergenliğe geçiş dönemlerinde de tüy dökme durumları görülecektir.

Stresli durumlarda köpeklerde tüy dökülmesinin artacağını belirtmiştir. Yaşanan bu stres durumlarını köpeğinizi alışık olmadığı bir yere götürmeniz ve yalnız bırakmamanız gibi durumlarla aşmanız mümkündür. Ayrıca aç ya da susuz kalmaması da önemlidir.

Köpekler Neden Tüy Döker sorusuna son olarak verilecek yanıt, hastalıktır. Tüy dökümündeki ani artışlar, bölgesel ya da lokal dökülmeler bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple veteriner hekiminizi belirli aralıklarla ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Tüy Dökümü Nasıl Azaltılabilir?

Köpeklerde tüy dökümünü azaltmak adına bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu tedbirler;

  • Köpeğinize doğru beslenme imkânı sunmak ve onu desteklemek,
  • Doğru bakım, ortam ve eğitimi sağlamak,
  • Köpeğinizi doğru tarama ve yıkama tekniklerinden geçirmek,
  • Köpeğinizi doğru zamanda aşılama ve ilâç kullanmasını sağlamak.

Bu konu ile ilgili kullanıcı soruları:

 https://www.hayvansitesi.com/soru/kopegim-neden-tuy-dokuyor/ 

Yorum Yaz