Köpekler

Köpekler Neden Yalar ?

Rate this post

Hiç köpek psikolojisini düşündünüz mü? Köpek psikolojisi insanlar ile aynıdır. Bu can dostu arkadaşımız sadece konuşamaz. Bizim gibi düşünebilir. Bizim gibi ağlayıp binbir duygumuza ortak olabilir. Bu arkadaşım bizi karşılıksız da sevebilir. Bu sevgiyi bize her daim gösterebilir.

Bizi her zaman kapımızda koruyan bu can dostlarımızın duyguları aslında çok karmaşık değil. Sadece biz insanlar bu duyguları anlıyamıyoruz. Köpekler sadık bir dostur. Bu sözü her genç nesil büyüklerinden duymuştur. Bu söz köpeklerin her özelliğiyle söylenmiş bir sözdür. Gece kapımızda durur, biz rahat bi şekilde uyuruz. Yabancı her kişiye ses çıkartır, biz güven dolu otururuz. Sadece küçük bir şevkate, tebessüm ile kuyruk sallar, bizim bir yanımız olur. Bizden hiçbir zaman fazlasını beklemez. Sadece anlaşılmasını bekler.

Bazen bu tatlı dostlarımızın haraketlerini anlamadığımız olur. Bu hareketler tanıdık gelebilir, ama biz bir anlam çıkartamayız. Mesela köpeğin yalamasını hiç düşündünüz mü? Neden bizleri yada yavrularını yalar? Bu duyguyla bize verilmesi gereken mesaj sizce nedir? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Bu can arkadaşlarımızın bize sevgi göstergesini anlatmak istemesidir. Başka bir neden ise bu canlıların hep temiz olmak istemesidir. Bu yüzden ilk önce kendilerini yalarlar. Daha sonra bu duyguyu benimsedikleri için, sahiplerininde temizliğini üstlenmiş olup bizleride böylelikle temizlediklerini düşünürler. Bu özellik onlara ailelerinden gelmiştir. Yavru köpeklerin anneleri yavrunun doğum zarını, tüylerini temizlemek için yavruyu yalar. Yavrunun dışını yalayarak temizlemeye çalışır. Bu can dostumuz benimsediği bu özelliği hiçbir zamanda unutmaz. Sadece temizlik konusunda değil, bazen üzüntüde de bişiler anlatmak ister. Sahiplik duygusunu kaybetmesi bu can dostumuzu çok üzer. Bu üzüntü ile de son kez sahibine kırılmadan bunu yapar. Onun içtenliğine inanır. Bu samimiyetle karşılıksız sevgiyi bir kere daha göstermiş olur. Eğer sevgisine, sevgi ile karşılık verirseniz. Bu can dostumuz şımarır, sizin sahip olduğunuz eşyaları yalamaya başlar. Size her zaman bir adım daha fazla sevgi verir.

Anlaşıldığı üzere her canlı içgüdüsüyle haraket eder. Bu içgüdü kimi zaman sizler için anlamsız gelebilir. Bu güdüyü anlamayabilirsiniz. Köpekler her zaman sizin hareketlerinizi anlar, ve sizlere çok şey anlatmak ister. Köpeklerin sizi yalaması sizi ne kadar çok sevdiğinin göstergesidir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Benim de7tane yavru sokak kööpegim yar 3tanede büyük köpegim var onlara kiyamıyorum bakmakta zorlansamda onlarında bir canı var insanlar hayvanlara karşı duygusuz olmuş ben şaşırıyorum onlar aç yatarken t