Köpekler

Köpekler Nasıl Görür? Köpekler Renk Körü Müdür ?

4.1/5 - (20 votes)

Çoğumuzun sahip olduğu yanlış bilgilerden biri de köpeklerin renk körü olduğudur. Aslında bu durum tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çünkü köpeklerin dünyası bizim bildiğimiz anlamda yalnızca siyah, beyaz ve griden oluşmuyor. Tam tersine köpeklerin sahip oldukları görme duyuları onların dünyamızı bizim gördüğümüzün dışında geceleri de çok iyi görebilmelerine olanak tanıyan sistemlere sahip.

Köpekler Nasıl Görür?

Köpeklerin gözlerinin konumu onlara çok daha geniş ya da daha dar bir görme alanı sağlar. Yassı bir yüze sahip olan köpeklerde optik açı darken(Bu açı yaklaşık olarak 8° dir), kurda benzer yüze sahip köpeklerin optik açıları diğerlerine oranla yaklaşık olarak 3 kata kadar daha fazla bir görüş alanı sağlar. Daha geniş optik açıya kavuşabilen türler de var. Örneğin, Spaniel Cocker ve Greyhoundlarda optik açı yaklaşık olarak 8O° dir.

Çok Geniş Bir Görme Açısına Sahipler

Köpeklerin sahip oldukları geniş görüş açısı, onların çok daha fazla bir alanı tarayabilmelerini sağlar. Geniş görme açısı onlara avantajlar sağladığı bir gerçek ancak zaman zaman bu bir dezavantaja dönüşebilir. Görme açılarıyla davranışlarının doğrudan ilgili olduğu düşünüldüğünde, farklı ortamlarda çok daha farklı tepkiler vermelerine neden olur. Örneğin kalabalık ortamlarda köpeklerin davranış değişikliği göstermeleri, huzursuzlanmaları onların çok daha geniş alanı tarayan gözlerinin çok sayıda insandan duydukları rahatsızlıktan kaynaklanır.

Köpekler Renkleri Nasıl Görüyor? Köpekler Renk Körü müdür ?

Görme ışık, fotoreseptör olarak adlandırdığımız özel hücreler ışığı sinirsel uyarımlara çevrilir.  Çubuk ve koni şeklindeki bu hücreler insan gözünde çok daha farklı ve fazla rengi görebilmeye imkan tanırken köpeğin retinasında ise bu yapıların oranı insanlara oranla oldukça sınırlıdır. Bu durum onların insanlar kadar fazla rengi algılamalarının önüne geçer. Söz gelimi köpeklerin renk körlüğünden çok yeşil ve kırmızı körlüğü olarak adlandırılan sorunları vardır. Renkler bizim gözlerimizdekinden çok daha az bir parlaklığa sahiptir. Köpeklere renk körü demek doğru olmaz.

Geceleri De Görebiliyorlar

Köpekler, geceleri de avlanabilmeleri için gözlerinde çok özel bir tabakaya sahiptir. Tapedum lucidum olarak adlandırılan bu tabaka, gözlerinin arkasına düşen ışığın tekrar retinaya yansıtılmasını sağlayarak ortamda mevcut olan ışığı, miktar olarak iki katına çıkarır. Böylece geceleri çok daha net ve rahat bir görüş sağlayabilirler.

Her ne kadar renkler ve çeşitlilikleri konusunda çok şanslı olmasalar da, sahip oldukları bu yetenekleri onların geceleri ve karanlık ya da loş aydınlatılmış ortamlarda çok daha sağlıklı bir görüş yapabilmelerini sağlar.

 

 

 

Yorum Yaz