Köpek Bakımı Rehber Dökümanları Köpekler

Köpeklerde Tüy Bakımı

Köpeklerde Tüy Bakımı
Rate this post

Evcil köpeklerin çoğu genelde uzun ve yumuşak tüylere sahiplerdir. Bu tür köpeklerin tüylerinin sık aralıklar ile bakımlarının yapılması hem hayvanın kendisi hem de bakıcı ailesinin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Köpeklerde Tüy Bakımı

Uzun tüylü köpeklerin bakımlarının tam anlamıyla yapılabilmesi için veterinerinin önerdiği süreler baz alınarak 3 ilâ 6 aylık dönemler içinde mutlaka tüylerinin kesilmesi ya da kısaltılması gerekmektedir. Bu hem hayvana rahat hareket etme imkanı sağlayacak hem de kaşıntıda azaltma ve ferahlama şansı sağlayacaktır. Ayrıca köpeğin uzun tüylerin arasında bazı zamanlarda gözden kaçan böcek ve parazitlerin de temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Köpeklerin yaşadığı ev içinde olağandan fazla tüy dökmelerini engellemek için özel sprey ve şampuanlar kullanılmalıdır. Tüyler düzenli olarak taranmalı ve veterinerin önerdiği ekstra bir bakım var ise aksatmadan uygulanmalıdır.

Tüyler üzerinden kesinlikle renkli boyalar, amaç dışı spreyler ve insan için üretilen saç bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Bu gibi girişimler hayvanın derisine ve kürküne ciddi hasarlar verebildiğinden istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Yorum Yaz