Köpekler

Köpeklerin Evcilleşmesi

Köpeklerin Evcilleşmesi
5/5 - (1 vote)

Köpekler'in EvcilleşmesiEvcilleşme, Köpekler’in ve diğer Hayvanların kendi doğalarından farklı olarak ve insanların arzu ettiği şekilde bir davranış kazanması olarak tanımlanır. Evcilleşme sürecinde binlerce yıllık bir seleksiyon söz konusu olmuştur.

Köpekler’in Evcilleştirilmesi

Çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır ki Köpekler insanların en eski ev hayvanlarıdır. Köpekler ilk kez Avrupa’da daha sonra da Amerikada evcilleştirilmiştir. 14.000 küsür yıl önce tarihteki ilk evcil köpek kemiği bulunmuştur. Kurtların evcilleşmesi ise İsrail’de M.Ö 12.000, Türkiye’de ise 7000’li yıllara dayanır.

Köpek Türleri’nin Ortaya Çıkışı

Köpekler’in evcilleşmesi farklı zamanlarda ve farklı yerlerde meydana gelmiştir. Bunun sonucunda pek çok köpek türü ortaya çıkmıştır. Kurtlardan Köpeklere geçiş süreci, evcilleşmenin ve insanlarla birlikte yaşamanın sonucu olarak ortaya çıkmış, binlerce yıl sürmüş ve hala süren bir olaydır. Bu süre içerisinde, hayvanlar çeşitli genetik ve anatomik değişikliklere uğradı.

Evcilleşmenin altında yatan sebep, içgüdüleri kontrol etme yeteneğidir. Bir hayvan hatta insan, içgüdülerini kontrol edebildiği ölçüde evcildir. Köpeklerin evcilleşmesi konusunda daha fazla bilgi için diğer başlıklara göz atmanızı öneririz.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz