Köpekler

Köpeklerin Tarihçesi

Köpeklerin Tarihçesi
Rate this post

Görünüş ve büyüklükleri farklı olan yaklaşık 400 türden oluşan Köpeklerin vahşi türleri olduğu gibi evcil türleri de mevcuttur.

Köpekler çakallarla ve tilkilerle akrabalardır. Kedilerle birlikte dünyanın her bölgesinde yaşayabilmektedirler ve dünya genelinde yaklaşık 400 milyon Köpek vardır. Köpekler 12 bin yıl öncesinden beri insanlarla birlikte yaşamaktadırlar. Önceki zamanlarda sadece avcılık yapan Köpekler, yakın zamandan itibaren daha çok insanlara arkadaş olmaktadır. İnsanoğlu köpeklerin evcilleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanların arkadaşı, av partneri kimi zaman dostu olan köpekler dünyadaki en sadık hayvanlar arasında yer alır.

Kurtların ataları yaklaşık 60 milyon – 30 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bu zamanlarda köpekler ve kedilerin iki farklı bölüme ayrıldığı tahmin ediliyor. İlk olarak günümüz köpeğine benzeyen ilk canlı 12 milyon yıl önce görülmeye başlanmış.

Gelelim günümüz köpeklerin atası olan kurtların görülme tarihine. O da yaklaşık 2-3 milyon öncesine dayanır.  İlk kurt bugünkü kurta oldukça benzemekte ve 1.5 metre uzunlukta ve 50 kilo civarında olduğu düşünülmekte.

Köpeğin yalnızca kurtlardan değil başka kurta benzeyen hayvanlardan da türediği söylensede, köpeğin tarihinde kurtun yeri en büyüğüdür.

Kurtlar o kadar eskiden beri insanlar ile birlikte yaşamışlardır ki bu tarih yazının buluşundan bile eskidir.

Köpeklerde zaman içerisinde büyük ve uzun bir seleksiyondan geçerek günümüzdeki türlere dönüşmüşlerdir.

Ortak payda da başlayan, avcılık, birbirlerinin artıklarını yeme gibi davranışlardan günümüze gelen bu birliktelik, köpeklerin tarihçesinde yerini alıyor ve günümüzün en sadık dostluğunu oluşturuyor.

Köpeklerin kurtlarda ile benzerliği yalnızca fizikzel değil. Bu iki türünde koku alma duyuları çok fazla gelişmiştir !

Köpeklerin en önemli özelliklerinden birisi koku alma duyularıdır. Aldığı kokuyu yıllar boyu unutmayan Köpekler bu özelliği ile dikkat çekmektedir. Evcil olan Köpek türleri aslında insanlar tarafından genetiği ile oynandıktan sonra evcil olmuştur. Belirli ırkların çiftleştirilmesi sonucunda bazı türler meydana gelmiştir. Bu konu üzerinde çalışmalar halen daha sürmektedir. Köpekler sadık oldukları kadar merhametlidirler. En vahşi Köpekler bile çoğu zaman insanlara durduk yere saldırmaz, özellikle de çocuklarla çok iyi geçinirler.

Sonuç olarak köpeklerin sadık ve akıllı olması, bağlılıkları günümüzde bir çok video ve hikaye ile kanıtlanmıştır. Bunların tamamı köpeklerin tarihçesindeki insanların dostluğuna dayanmaktadır.

Kurtlardan türeyip gelmiş olan bu dostalarımız günümüzde evlerde bekçi, koruma, avcılık bazen de sadece sıcak bir dostluk hizmeti sunuyorlar : )

 

 

 

Yorum Yaz