Kuşlar

Flamingolar Hakkında Genel Bilgiler

3.2/5 - (63 votes)

Flamingolar takımının flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasından gelen 6 kuş türünün ortak ismi filamingodur. Phoenicopterus türü ve alt türleriden oluşmaktadır. Flamingo, Anadolu’da Allı turna diye bilinmektedir.

Bu uçamayan kuş türünün uzun ve ince bacaklarıyla rosa renginde tüyleri bulunmaktadır. Kıvrık gagalarının vardır . Tüylerinde kırmızı tonlarıda görülmektedir. Bazı filamingolar keratin alamadıklarından (Çevresel faktörlerden ve bulundukları kötü şartlardan dolayı) tüyleri beyazdır. Boyları yaklaşık olarak 130 cmdir.

Almanya’nın Hollanda sınırında birçok flamingo türünün bulunduğu bir koloni vardır. Tür zengini bu koloni Dünya’nın en kuzeyde bulunan filamingo kolonisidir. Filamingolar göl, tuz gölü veya lagünlerde yaşayabilirler. Tuzlu ve sodalı sığ sular gibi sıra dışı yerlerde yaşarlar. Çoğunlukla karides, yengeç, artemia ve yosun gibi şeyler yerler.

Üreme Şekilleri

Bu oldukaça güzel görünüme sahip olan hayvanlar kendilerini savunamazlar ve bundan dolayı çoğunlukla geceleri uçarlar. Savunmasız olduklarından ıssız yerlerdelerde ürerler. Dişi yumurtasını, çabucak kuruyan çamurdan yapar ve bu yuvaya komik yuvası denir. Dişi, konik yuvasına bir yumurta bırakır ve yavrusu yumurtadan çıkacağı zamana dek bekler. Yumurtaya göre dev olan cüssesiyle kuluçkaya yatar.

Sizce bu sıradışı değil mi? Yani nasıl oluyorda o yumurtanın üzerine oturduklarında kırılmayacağını yahut başına kendileri tarafından bir şey gelmeyeceğini bilebiliyorlar. İşte bunun adı içgüdü. Bu muhteşem hayvanın içgüdüleri oldukça harikadır. 30-32 günde yeni bir filamingo hayata gözlerini açar. Ördek büyüklüğünde bulunan yavruların rengi gridir. İki ay boyunca anne ve babaları yavrularını besler. Sonunda 100 güne eriştiklerinde uçarak ayrı ayrı topluluklar kurabilirler. Düzenli bir üreme şekilleri bulunmamaktadır. Her sene yahut 3 yılda bir defa yumurtlayabilirler.

Yorum Yaz