Kuşlar

Genel Kuş Bakımı

Genel Kuş Bakımı
3.6/5 - (10 votes)

Kuş Bakımı

Her kuş türünün ayrı şekillerde kafes ihtiyaçları vardı genetik özelliklerinden ve özellikle de boyutlarından dolayı… Kafes seçimi kadar kafesin bulunduğu alan, kafes temizliği ve kuş oyuncakları da çok önemlidir.

Kuşlar diğer hayvanlara göre çok daha hassas canlılar oldukları için mutlaka hava akımının ve sıcaklığının çok değişmediği ılık bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Genel Kuş Bakımı

Tüm kuşlara belli periyotlarla tüy bakımı, parazit spreyi uygulamalı, yıkanması sağlanmalı ve kafesini gerekli sıklıkta temizlemelisiniz. Bununla beraber rutin aralıklarla B-C ve A-D-E-K vitamin takviyesi de tavsiye edilir.
Bilinmesi gereken önemli notlardan bir tanesi de kuşlara yeşillik verilirken öncesinde bazı işlemlerden geçirmelisiniz. Bunlar yıkanma-temizlemedir.

Kuşlar genelde kendi rutin gıdalarının dışına pek çıkmazlar bu sebeple sizler de alışılagelmişin dışında ürünler ile beslememeli genel olarak darı, yumurta sarısı ve meyve kabuklarını tercih etmelisiniz.

Kuş bakımında her kafes içerisinde kuş kumu bulundurmalısınız bu kuşların sindirim işlemlerinin kolaylaşmasını ve özellikle alt kısımlarında oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını engeller.

Bir diğer önemli nokta ise kuş bakımında gaga taşlarıdır. Gaga taşları kuşlar için hayati önemdedir. Çünkü zaman içerisinde uzayan gagaları onların yemek yiyememesini ve güçten düşerek hayatlarını kayıp etmelerine sebep olur.
Gaga taşları ufak ücretli malzemelerdir eğer bunu temin etmezseniz tedavi için çok daha fazlasını bir seferde gözden çıkartmış olursunuz.

Yorum Yaz

1 Yorum