Kuşlar

Kuşlar Nasıl Çiftleşir?

3.5/5 - (103 votes)

Dünyayı geniş açıdan görebildikleri iki gözün ve özgürlüğün sembolü iki kanadın sahipleri kuşlar, hem vücut yapıları hem de sıra dışı yetenekleriyle her dönemde insanların ilgisini çekmiş, pek çok buluşa ilham olmuş ve olmaya da devam ediyor.

Tüm bu özelliklerinin yanında hareket alanını gökyüzünün enginliklerine kadar çıkarabilen kuşlar, gerek beslenme gerek yaşama ve gerekse üreme biçimleriyle de diğer tüm canlılardan çok daha ayrı bir yere sahip.

Canlılık özelliklerinden biri olan üreme, soyların ve nesillerin de devam etmesi için olmazsa olmaz bir öneme sahip. Bu yönüyle tüm canlılarda olduğu gibi üremek ve soylarını devam ettirebilmek için kuşlar da çiftleşmek zorundalar.

Çiftleşmek İçin Gerekli Olgunluğa Erişmeleri Gerekiyor

Kuşlar da diğer canlılar gibi, yaşamlarının başlangıcında dünyayı tanıma ve vücut gelişimlerinin tamamlanması ve artık erişkinliğe ulaşabilmeleri için belli bir zamana ihtiyaç duyuyorlar. Bu süre kuşların ortalama ömürleriyle de doğru orantılıdır. Daha uzun süre yaşayabilen kuş türleri için erişkinliğe ulaşma süresi biraz da uzun olabilirken, çok daha kısa ömürlü kuşlar çok daha erken erişkinliğe ulaşabilirler. Kuşlar ancak erişkinliğe ulaştıklarında çiftleşebilirler.

Sanılanın Aksine, Kuşlar Gagalarını Birbirlerine Dokundurarak, Öpüşerek Çiftleşmezler

Hemen tüm kuş çeşitlerinin gagalarını birbirine sürtmelerine şahit olmuşsunuzdur. Ancak bilinen bir yanlışlığı da belirtmekte yarar var. Kuşlar öpüşerek çiftleşmezler. Pek o zaman kuşlar nasıl çiftleşirler?

Cinsel Organları Dışarından Görülemeyecek Kadar Küçük Ya da İşlevsizdir

Bilinen manasıyla erkek kuşların penisleri yoktur. Ya da artık işlevliğini yitirmiş gibidir. Kuş türlerinin sadece küçük bir kısmında penis ya da penise benzer bir çıkıntı dışarıdan gözlenebilmektedir. Bu nedenle kuşların yaklaşık 30 da 1 gibi çok küçük bir grubunda penis ya da benzer bir çıkıntı bulunur.

Cinsel Organı Olmayan Kuşlar Nasıl Çiftleşir?

Kuşların sahip olduğu bir organ pek çok işlevi yerine getiriyor. Kloak adı verilen organları, boşaltım ve aynı zamanda üreme işlevlerini de yerine getirebiliyor.

Üreme zamanları gelen kuşlarda bu organ hafifçe şişirilerek, bir çıkıntı şeklini alıyor. Dişi kuşlarda kloak adı verilen organın içinde yumurtalar, erkek kuşlarda ise spermler bulunur. Çiftleşme sırasında dışarıya doğru çıkıntılanan bu organlar birbirlerine temas ettirilerek spremlerin yumurtayla buluşturulması sağlanır ve kuşların çiftleşmesi gerçekleşmiş olur.

 

Kuşlar nasıl çifleşir ile ilgili örnek bir video

 

Yorum Yaz