Kuşlar

Yavru Kuş Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru Muhabbet Kuşu
4.5/5 - (252 votes)

Yavru kuş eğitimi konusunda karşımıza çıkarılan örneklere baktığımız zaman, daha çok muhabbet kuşu eğitimi geliyor akıllara. Bu yüzden bu yazımızda ağırlıklı olarak muhabbet kuşu eğitiminden bahsedeceğiz. Çünkü kanarya ve benzeri kuşlar özgür olarak kendi stillerine göre yaşar iken, muhabbet kuşunun taklit yeteneği ile pek çok konuşma pratikleri yaptığı biliniyor. Genellikle 1 aylık kuşlar ile başlayan eğitim serüveni, kuşlarınızın tekrar kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ne kadar çok tekrar o kadar yüksek başarı anlamına gelir. Aslında en basit eğitim, ele alma eğitiminin alıştırıldığı eğitim çalışmaları ile olmaktadır. Öncelikle yavru kuşu ilk defa elinize alıyorsanız, onun sevdiği tarzda malzemeler kullanabilirsiniz. Mesela marul tarzı sebzeler ile dikkatini çekip parmağınıza çekebilirsiniz. Sonra orada severek, elinizden korkmamasını sağlayabilir ve bir nevi özgür hissetmesini sağlayabilirsiniz. Burada yapılmaması gereken yanlış, kuşunuzun yukarıdan veya arkadan elinizle tutmamak, bu kuşunuzu strese sokacaktır ve eğitmek yerine aksine zarar verecektir. Zaman kaybetmeden ve kuşunuzu sıkıştırmadan yapılacak bu hareketlerden sonra, ödüllendirme yöntemini kuşunuzda da deneyebilirsiniz. Bu sayede hem şartlandırma çalışması ile yavru kuş eğitimi işlemlerinizi halletmiş olursunuz (ki bu bir süreçtir, sonuç odaklı yapılmamalıdır), hem de kuşunuz ile etkili bir vakit geçirmiş olursunuz. Bazı kuşlar erken bazı kuşlar ise daha geç öğrenir. Sabredip her zaman kuşunuza sakin ve sevecen yaklaşın. Ani hareketlerden, sıkıştırmalardan kaçının. Kuşunuzu sakın korkutmayn.

 

Yavru Kuş Konuşturmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Yavru kuşu korkutmak için ne yapmak gerekir derseniz, öncelikle en basit kelimeleri mümkün mertebe tekrar ettirmeye çalışın. Bu kelimeler cici, baba gibi kelimelerdir. Zaten siz bu kelimeleri sık sık tekrar ettiğinizde kuşunuz kafesinin yanına gelip sizi dinliyormuş gibi yapacaktır. Eğer dışarıdan kuş sesi geliyorsa ve kuşunuz çift iste konuşması biraz zor. Çünkü sizin sesinizden başka doğal sesler olduğu için sesiniz kuşun ilgisini çekmez. Erkek kuşlar doğal ortamda kur yaptıkları için sesler çıkarmaya ve dolayısıyla konuşmaya daha yatkın olurlar.

Bol bol tekrar yapın. Siz tekrar ettikçe onun da kulakları bu konuda dolacak ve pratik bir şekilde çıkarmaya çalışacaktır olabildiği kadar. Sonrasında ise pratik yaparak artacak olan bir eğitim sürecine başlamış olacaksınız. Birbirinden estetik ve güzelliğe sahip olan muhabbet kuşları için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bu eğitim süreçleri için, pek çok kişi kuşlarını konuşturmaya çalışır ve çoğu bunda başarılı da olur. Eğer hayvanlar ile iletişiminiz verimli ve enerjiniz güzelse kesinlikle bu konuda oldukça başarılı olacaksınız demektir.

Yorum Yaz

2 Yorum