Labirentli Balıklar

Ayışığı Gurami

Ayışığı Gurami
5/5 - (1 vote)

Ayışığı Gurami

Ayışığı Gurami balığının anavatanı Tayland’dır. Bu balık Tayland’ın daha çok bol bitkili olan akıntısız sularında görülür.

Genel Bilgiler

Sığ sularda yaşayan Ayışığı Gurami, hem etçil hem de otçul olarak beslenebilmektedir. Bu tür, hem kendi türleri hem de diğer balık türleri ile barışçıl bir şekilde yaşayabilir. Ayışığı Gurami balığı genel olarak suyun dip, orta ve yüzey seviyesinde yüzer.

Ayışığı Guramiler en az 50 litrelik akvaryumlarda bakılmalı ve akvaryum suyu ısısı 25-29 derece arasında olmalıdır. pH derecesi ise 6.5-7.5 arasında olması idealdir. Bu balık türü yetişkin bir halde iken 14 cm.’ye kadar büyüyebilir.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Ayışığı Gurami türü balıklarda cinsiyet ayrımını yapmak oldukça kolaydır. Erkek olanlarının karın yüzgeçleri kırmızı ve turunç renkte iken, dişi olanlarında bu yüzgeçler sarı renktedir. Ayışığı Gurami balığının üremesi ise zordur. Bunun için ilk olarak uygun bir çift bulunmalıdır. Eğer uygun bir çift bulunabilirse bu durumda üretimde son derece kolay olabilmektedir. Erkek yaklaşık olarak 25 cm. boyutunda bir köpük yapmaktadır. Bu köpüğün içerisine 150-250 arası yumurta bırakılır. Daha sonra bu yumurtalardan yavrular çıkmaya başlar. Yavrular çıktıktan sonra balıklar yüzmeye başlayınca erkek ayrı bir kısma alınmalıdır ve akvaryum suyu balıklar yaklaşık olarak 1 cm. boyuna gelene kadar tamamen değiştirilmemelidir.

Yorum Yaz