Labirentli Balıklar

Barışçıl Beta Balığı

Barışçıl Beta Balığı
4.9/5 - (14 votes)

Barışçıl Beta Balığı

Anavatanı ve doğal yaşam ortamı Malezya olan Barışçıl Beta balığı, Latince Betta İmbellis olarak bilinir.

Genel Bilgiler

Etçil bir beslenme yapısına sahip olan bu balıklar kendi türlerinde ve diğer türlerdeki balıklara karşı sakin bir davranış biçimine sahiptirler. Suyun orta seviyelerinde ve yüzeyinde yaşamayı tercih ederler.

Bu balığın özellikle erkekleri oldukça görkemli ve güzel bir görünüşe sahiptir. Canlı yemle beslenen balıklar çok daha canlı ve güzel renklere sahip olurlar. Erkek Barışçıl Beta Balığı genellikle kendi türündeki diğer erkek balıklara karşı saldırgan olurlar. Ancak normalde sakin bir mizaca sahip olan bu tür, bir dişi ve bir erkek şeklinde akvaryum içerisinde rahatlıkla diğer balıklar ile birlikte yetiştirilebilir.

Barışçıl Beta akvaryumu minimum 25 litre olmalıdır. Bu balıklar 20-27 derece sıcaklıkta yaşar. En fazla 7 cm.’lik bir boya ulaşır.

Üreme

Dişi balıklar erkek balıklara göre daha ufak boylara sahiptir. Üreme zamanı geldiğinde erkek balık çiftleştikten sonra dişi balığı sıkarak yumurtalarının dökülmesini sağlar ve dökülen yumurtaları kendi yaptığı bir koza içerisinde kuluçkaya bırakır. Yavrular yumurtadan çıkana kadar erkek balıklar tarafından bakılırlar.

Barışçıl Beta Balığı yavruları yüzmeye başladıkları zaman baba balıktan ayrılmalı ve Artemia gibi besinler ile 1-2 hafta kadar beslenmelidir. Anne balıklar ise yumurtalarını bıraktıktan sonra ayrı bir yere alınmalıdır.

Yorum Yaz