Labirentli Balıklar

Cennet Balığı

Cennet Balığı
5/5 - (1 vote)

Cennet Balığı

Ülkemizde Cennet Balığı adıyla bilinen Macropodus opercularis, barışçıl bir balık türüdür. Erkekleri bazen agresif davranışlar gösterse de genel olarak sakindir. Çin, Kore ve Tayvan bölgelerinde yoğun olarak yaşarlar.

Genel Bilgiler ve Bakım

Sudaki oksijenin azalması durumunda labirent adı verilen solungaçları sayesinde doğrudan havadan oksijen alarak yaşarlar. Etçil ve otçul olan Cennet Balığının yetişkin olan erkekleri bazen agresifleşebilir.

En az 70 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekmektedir. Cennet balıkları 18 derece ile 26 derece ısı arasında bulunan sularda yaşar. Boyları maksimum 12 cm.’ye ulaşır. Erkek Cennet Balığı dişilere göre daha canlı renklere sahiptir. Karma akvaryumlara rahatlıkla ayak uyduran bu balıklar bol bitkili akvaryumlarda daha mutlu olur.

Üreme akvaryum ortamında kolaylıkla gerçekleşir. Suyun yüzey kısımlarında köpük köpük yuvalar oluştururlar ve yumurtaları buralara bırakırlar. Üreme dönemlerinde su ısısı 28 dereceye çıkarılmalıdır. Yumurtalar ayrı bir akvaryuma alınarak yetişkinlerden uzak tutulmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Acaba hangi tür bitkiler cennet guramilerin yaşadığı akvaryumlar için uygundur? Bununla ilgili spesifik bilgiler pek bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.