Memeli

Hayvanlarda Biyolojik Saat

hayvanlarda biyolojik saat
5/5 - (1 vote)

Hayvanların da insanlar gibi bir biyolojik saati vardır. Hayvanlarda biyolojik saat öğle vaktinin kızgın güneşli saatleriyle, gecenin en karanlık saatleri çoğu memeliler için istirahat ve uyku vaktidir. Ancak sincaplar gibi türler günün sıcak saatlerinde ortalıkta olabilirlerse de memelilerin çoğu aynı saatlerde yuvalarında veya inlerinde olmayı tercih ederler.

Tabiat asıl gölgeler uzamaya başladığında canlanmaya başlar ve o zaman bütün ormanlar ve çayırlar hareketlenir. Hayvanlarda biyolojik saat bu şekilde kendini gösterir. Çoğu memeliler güneş batarken günün en dolgun yemeğini yerler. Su aygırı ve antilop gibi otlayan hayvanlar bu vakit gizlendikleri yerden çıkarlar ve akşam serinliğiyle gecenin büyük bir kısmını karınlarını doyurmak için geçirirler. Güneş batarken harekete geçen yarasalar da geceyarısına kadar meyve ve böcekle karınlarını tıka basa doyurmuş ve tünedikleri yerlere dönmüş olurlar. Sabahın erken saatlerinde tekrar avlanmaya çıkmaları da mümkündür.

Açlıklarını dindiremedikleri taktirde bütün geceyi av aramakla geçiren kurt, kaplan ve diğer et yiyen bazı hayvanlara az rastlanır. Birçok kemiriciler geceden başka gündüz saatlerinde de hareket halindedirler. Böyleleri çok enerjik hayvancıklar oldukları ve vücutları, yediklerini çabucak yaktığı için devamlı olarak midelerini doldurmak zorundadırlar. Fakat genel olarak çoğu hayvanların akşam üzeri daha çalışkan oldukları söylenebilir.

Yorum Yaz