Memeli

Kaplanlar

3.9/5 - (7 votes)

Kaplan yani Panthera tigrisler, kedigiller (Felidae) ailesinden bir etçil memeli hayvan türü ve büyük kediler familyasının dört üyesinden biri olan süper yırtıcılardır. Hint alt kıtası dünyada yaşayan vahşi kaplanların, %80’ine ev sahipliği yapıyor. Kuzeyde Sibirya, güneyde ise Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki, bölgelerde bulunurlar. Günümüzde yalnızca 5 alttür bulunmaktadır.

Birçok kaplan, kamuflajlarının çok rahat adapte olabildikleri ve hızlı ya da daha çevik avları yakalamalarının çok daha kolay olduğu ormanlarda ve otlaklarda yaşamaktadırlar. Türkiye’de 1970’ten beri sadece 3 kez kaplan görüldü. Hindistan’da, Çin’de hatta bütün Asya’da yaşarlar. Büyük kediler arasında, sadece kaplan ve jaguar çok iyi yüzücülerdir. Kaplanlar genellikle su birikintilerinde, göllerde ve nehirlerde yıkanırlar. Kaplanlar yalnız avlanmaktadırlar ve birincil olarak yaban domuzu, geyik, manda, ve gaur gibi orta ve büyük boyutlu otçullarla beslenmektedirler. Buna rağmen arada sırada küçük avları da yakalamaktadırlar.

Kaplanların tek ciddi avcısı postu için öldüren insandır. Aynı zamanda, kemikleri ve tüm vücut parçaları geleneksel Çin tıbbında, ağrı kesiciden afrodizyaklara kadar değişen bir spektrumda kullanılır. Ortamlarının yok olması ve kaçak avlanma kaplanların sayılarını büyük ölçüde azalttı. Yüzyıl önce dünyada 100.000’den fazla kaplan varken bugün ise bu sayı 2500 üreyebilen bireyi geçmemektedir. Hiçbir kaplan nüfusu 250 üreyebilen üyeden fazlasına sahip değildir. Tüm kaplan alt türleri, tehlike altındaki türler listesindedir.

Kaplan türleri içinde, Sibirya Kaplanları dünya üzerinde bulunan en büyük kedilerdir. Kaplan ve aslanın çiftleşmesinden oluşan, liger veya tigon’lar ise Sibirya kaplanlarından daha büyüktürler. Genelde farklı alttürlere mensup olan kaplanların farklı boyutlarda olmalarına rağmen, erişkin bir erkek kaplan ort. 200 ila 350 kg, dişiler ise 120 ila 180 kg ağırlığındadır. Erkek ortalama 2,6 m ila 3,3 m arası dişiler ise 2,3 ila 2,75 m boyundadır. Yaşayan alt türler arasında; Sumatra kaplanı, en küçük Sibirya kaplanı ya da Amur en büyüğüdür. Maalesef, Sibirya Kaplanlarının soyu tükenmektedir.

Çoğu kaplanın çizgilerinin renkleri, kahverengiden saf siyaha kadar değişmektedir, buna rağmen beyaz kaplanlar çok daha az belirgin olan çizgilere sahiptirler. Beyaz kaplanlar, ayrı bir alttür değillerdir. Lüsistik hint kaplanlarıdır. Çizgilerin şekli ve yoğunluğu alttürden alttüre farklılıklar göstermektedir ama çoğu kaplan 100’den fazla çizgi bulundurur. Şimdi soyu tükenmiş olan java kaplanının, bundan çok daha fazla çizgisi bulunmaktaydı. Bu çizgilerin, düzeni ve kaşları aynı parmak izleri gibi benzersizdir. İki kaplan aynı çizgilere sahip değildirler. Böylece aynı parmak izi gibi bireylerin tanımlamasında kullanılabilmektedir gibi gözükse de vahşi bir kaplanın çizgilerinin düzenini kaydetmekteki zorluklar yüzünden uygulanabilir bir yöntem olarak görülmemektedir. Çizgilerin amacının kamuflaj olduğu düşünülmektedir.

Sayıca çok az hayvan, insanların gördüğü gibi bir renkli görme duyusuna sahip olduğu için, postun rengi pek önemli olmamaktadır. Kaplanların çizgilerinin düzeni, büyük ölçüde derilerinde de bulunmaktadır, eğer bir kaplanı traşlarsanız, derisinde de aynı çizgi kombinasyonu ile karşılaşırsınız.

Diğer tüm kediler gibi, sivri tırnakları bulunmaktadır ve tırnaklarını içeri çekerler.

Yorum Yaz

1 Yorum