Memeli

Kaplanların Alttürleri – 2

3/5 - (2 votes)

Sumatra Kaplanı

Sumatra kaplanı,-Panthera tigris sumatrae- sadece Endonezya’nın Sumatra adasında bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu, adadaki 5 milli parkta olmak üzere sayıları 400 ila 500 arasındadırlar. Yakın geçmişte yapılan genetik araştırmalarla araştırmacılar farklı eşşiz genetik işaretler ortaya çıkarmışlardır. Bu da, bu kaplanların eğer soyu tükenmez ise başka bir türe evrimleşmesinin işaretidir. Bu gelişme, Sumatra kaplanın diğer türlere nazaran korunmasında öncelik olması gerektiği kanısını da ortaya çıkarmaktadır. Doğal ortam kaybı ise bu kaplanlar için en büyük tehdittir. Ağaç kesme, görünüşte milli park olan alanlarda dahi halen sürmektedir. 1998 ila 2000 arasında 66 kaplanın yani nüfusun yaklaşık %20’sinin vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. Sumatra kaplanları, yaşayan kaplan türlerinin en küçüğüdürler. Erkekler ortalama 100 ila 130, dişiler ise 70 ila 90 kilogram ağırlığındadırlar. Küçük boyutları, Sumatra’nın sığ ve katı ormanlara uyum sağlamasından ve daha küçük avlarla çevrili olmasından kaynaklanmaktadır.

Sibirya kaplanı

Sibirya kaplanı -Panthera tigris altaica- Amur kaplanı olarak ve Mançurya kaplanı ve Kuzey Çin kaplanı olarakta bilinmektedir. Neredeyse tamamen, halen korunmakta olduğu Sibirya ile sınırlanmıştır. Son yapılan iki nüfus sayımı (1996-2005) onları ayrılmamış en büyük  kaplan nüfusu yapan, tek ve sürekli mezillerinde 450 ila 500 olarak bulunmuşlardır. En büyük kaplan alttürü bunlardır. Kayıtlara geçen en büyük vahşi Sibirya kaplanı 384 kilogram ağırlığındaydı. Esaret altında bir tanesi ise 423 kilogram olabilmektedir. Bazı Bengal kaplanları, bu ağırlıklara ulaşabilseler de Sibirya kaplanlarına nazaran daha küçük yapılıdır. Ağırlıklar, kaplanın yeni beslenmiş boş mide ile olmasına göre önemli ölçüde değişebilmektedir. Erkek bir Sibirya kaplanın ortalama ağırlığı 300 kilogramdır ve 280 ila 364 kilogram arasında değişmektedirler. Sibirya kaplanları aynı zamanda daha kalın, hafif altın sarısına çalan postları ve daha az olan çizgileri ile dikkat çekmektedirler. Sibirya kaplanları, yaşamakta olan en büyük kedigildirler. Altı aylık bir Sibirya kaplanı, yavrusu tam bir erişkin panter kadardır.

Güney Çin Kaplanı

Güney Çin kaplanı -Panthera tigris amoyensi- ya da Çin kaplanı, Amoy ya da Xiamen kaplanı olarak da bilinmektedir. En kritik tehlike altındaki türdür ve soyunun tükenmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu tür en küçük alttürlerden bir tanesidir. Güney Çin kaplanının boyu hem erkek hem dişi için 2.2 ila 2.6 metre arasında değişmektedir. Erkekler 127 ila 177 kilogram arasında dişilerse 100 ila 118 kilogram ağırlığındadır. Büyük ihtimalle en son vahşi Doğu Çin kaplanı 1994’te vurulmuştu ve son 20 yıldır doğal ortamlarda canlı kaplan görülmemişti. 1977 yılında Çin hükümeti, vahşi kaplanların vurulmasını yasaklayan bir yasa bile çıkarmış fakat bu türü kurtarmakta çok geç kalınmıştır. Halen tümü Çin’de olmak üzere, esaret altında yaşadığı bilinen 59 Güney Çin kaplanı bulunmaktadır. Ama tüm bu hayvanlar sadece 6 hayvandan türemişlerdir. Dolayısıyla alttürün devam etmesini sağlayacak genetik farklılık artık yoktur. Şu anda, bu kaplanları, 2008 yılında vahşi doğaya salma amaçlı yetiştirme çalışmaları vardır.

Yorum Yaz