Memeli

Kaplanların Alttürleri – 1

5/5 - (1 vote)

Kaplanların, üçü soyu tükenmiş olmak üzere sekiz tane alttürü vardır ve yakın gelecekte bir alttürün de soyunun tükenmesi beklenmektedir. Güney  Çin kaplanının ilk kaplan olduğu düşünülüyor. Aşağıda vahşi nüfüslarına göre azalan şekilde alttürler sıralanmıştır.

Ana karada yaşayan kaplan türleri, birbirine hem görünüm hem genetik olarak çok benzerler. Bu yüzden de bazı bilim adamları kaplanların sadece ana kara ve ada kaplanları olarak sınıflandırılmasını tavsiye etmektedirler. Günümüzde de adada yaşayan tek kaplan türü Sumatra kaplanıdır.

Yaşayan alttürler

Çin Hindi Kaplanları

Bengal kaplanı yani Panthera tigris; Bangladeş, Hindistan, Butan, Nepal ve Myanmar’ın bazı bölgelerinde bulunmaktadırlar. Otlaklar, fundalıklar yaprak döken ormanlar, süb-tropik ve tropik yağmur ormanları ve mangrovlar gibi çok faklılıklar gösteren ortamlarda yaşamaktadırlar. Hindistan hükümeti ise bu hayvanların sadece Hindistan’da yaşayanlarının sayılarının 3,100 4,500, ve 3,000 arasında bir yerde olduğu tahmin etmektedirler. Fakat birçok korumacıya göre, bu sayı çok iyimser bir sayıdır. Bu sayılar, izlerin kalıplarına dayandırıldığı için genellikle hatalı sonuçlar vermektedirler, dolayısıyla Hindistan’daki kaplan sayısı 2000’den daha az olabilir. En yaygın olan kaplan türü olmasına rağmen bu hayvanlar kaçak avlanma ve doğal ortam kaybı sebebiyle büyük bir baskı altındadırlar. Hindistan, 1972 yılında Kaplan Projesi adı altında devasa bir koruma programı oluşturdu. Bu program, kaplan sayısının 1970’lerdeki 1200’lerden, 1990’lardaki 3000’lere kadar arttırmıştır. Bu program, tarihin en başarılı korunma programlarından biri olmuştur. Bu sayıların, uydurma olduğuna dair söylentiler de ortaya çıkmıştır. En az bir kaplan rezervinin, tüm kaplan nüfusunu kaçak avcılığa kaybettiği ortaya çıkmıştır. Erkekler, genelde 205 ila 225 kilogram arasında, dişilerse 120 ila 180 kilogram arasındadır. Vurulan en büyük Bengal kaplanı 3,3 metre uzunluğundadır ve 390 kilogram ağırlığındaydı. Bu dev 1967 yılında öldürülmüştü.

Çinhindi kaplanı (Panthera tigris corbetti), Corbetti kaplanı olarak bilinir. Çin, Kamboçya, Laos, Myanmar, Vietnam ve Tayland’da yaşarlar. Nüfus tahminleri, 1200 ila 1800 arasında olmakla birlikte muhtemelen aşağı rakama daha yakındırlar. Şu andaki en büyük nüfus, kaçak avcılığın çok katı bir şekilde yasak olduğu Malezya’da bulunmaktadır. Buna rağmen, tüm nüfuslar ortam bölünmesi ve aynı soyla çiftleşme gibi sebepler yüzünden aşırı risk altındadır. Vietnam’da öldürülen kaplanların yaklaşık %75’i geleneksel Çin tıbbına malzeme olmaktadır. Kaplanlar, fakir yerliler tarafından yoksulluklarını rahatlatabilecek bir yol olarak da görülmektedirl. Çinhindi kaplanları, Bengal kaplanlarına göre çok daha küçük ve daha koyu renklidir. Erkekler, ortalama 150 ila 190 kg iken dişiler çok daha küçük olup 110 ila 140 kg. civarındadır.

Yorum Yaz