Memeli

Keseli Memeliler : Kanguru, Opossum ve Yakın Akrabaları

keseli hayvanlar
4/5 - (1 vote)

Küçük bir çocuk bile hangi hayvanın yavrularını bir kesenin içinde, beraberinde taşıdığını bilir. Kangurunun keseli memeliler in en tanınmışı olduğuna şüphe yoktur.

Fakat keseli hayvanların içinde üzerinde durulmaya değer daha başka yaratıklar da vardır. Koala adını taşıyan küçük keseli ayı, tasmanya şeytanı, opossum, vombat, keseli porsuk, keseli sıçan, ve keseli köstebekler hep bu gruptandır. Kendini havaya savurabilen bir kanatlı keseli hayvan bile vardır.

Bu mahluklar evrim merdiveninde ornitorenk ve ekidne‘den bir basamak yukarıdadır. Yavrularını canlı olarak doğururlar fakat doğan yavrular yine de tam manasıyla gelişmiş değillerdir.

Bu minik yaratıklar elleri ve ayakları şekillenmiş olarak doğduklarından, annelerinin kürküne tutunarak karnındaki keseye kadar tırmanabilirler. Burada süt muslukları da olan pek rahat bir yuvaya kavuşur ve bebekliklerinin bu ilk evresinde hiç ayrılmayacakmışçasına meme başlarına yapışırlar. Fakat henüz süt emecek kadar gelişmiş olmadıklarından anneleri göğüs kaslarını sıkıp gevşetmek suretiyle onları doyurur. Daha doğrusu böyle yaparak yavrularının ağızlarına gıda sıkar.

Keseli memeliler grubuna mensup olmakla beraber kesesi olmayan dişiler de vardır. Fakat hepsinde aynı vazifeyi gören bir hazne bulunur.

Keseli Hayvanların Enteresan Bir Özelliği

Keseli memelilerin en garip özelliklerinden biri yaşadıkları yerle ilgilidir. Amerika opossumu gibi birkaç nadir tür dışında hepsi Avustralya ile yakındaki bölgelerde yaşamaktadırlar. Oraya nasıl gitmişlerdir acaba? Oradan başka biryerde neden rastlamıyoruz? Halbuki ataları dinazorların çağında bütün dünyaya yayılmışlardı ve ilk memelilerin en yaygınları arasında yer alırlardı.

Keseli hayvanlar dünya sahnesinde belirdikleri sırada, Avustralya diğer kara kütleleri ile bitişik durumdaydı. Fakat sonradan büyük Jeopolitik değişmeler meydana geldi ve böylece Avustralya civar bölgelerden ayrılarak şimdiki halini aldı.

Başka yerlerde yeni ve daha ileri memeli türleri gelişti ve ön plana geçti. Bunlar bugün dünya yüzünü kaplayan hayvanların ataları olan etenliler di. Bunlar keselerinde korunmaya ihtiyaç duymayan yavrular doğuruyorlardı. Yeni gelen hemen her yerde keselilerin neslini tükettiler. Fakat Amerika’da opossum türleri bu istilaya karşı koyabildiler. Avustralya’da ise deniz duvarının koruduğu keseliler insanoğlu gelinceye kadar rahatlıkla yaşayabildiler.

İlkel Hayvanlar

Keseli memeliler arasında hem et yiyenlere, hem de gerek bitki, gerek böcek yiyenlere rastlanır. Bu hayvanların dişleri çoktur ve sayısı çoğunlukla kırk dördü bile geçer. Fakat süt dişleri olanlarına az rastlanır. Keselilerin çift rahimleri vardır ve modern memelilerin, doğmamış yavrularını beslemelerine yarayan plesentadan, halk tabiriyle sondan mahrumdurlar. Keseli yavrularının doğdukları zaman bu kadar az gelişmiş olmalarının sebebi budur.

Keseli hayvanlar zeka bakımından pek parlak durumda değillerdir. Beyinleri genel olarak ufaktır.

Yorum Yaz

6 Yorum