Memeli

Pandaların Korunması

3.9/5 - (8 votes)

Pandalar üstünde bir araştırma yapabilmek oldukça zordur. Bu yüzden onlarla ilgili az bilgi vardır. Nesilleri tehlike altında olduğu için bu değerli hayvanlar koruma altındadır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı kısaca WWF pandaların yok olmasını önlemek adına çalışmalar sürdürüyor. Bu sevimli pandalar 1961 senesinden beri WWF vakfının sembolüdür.

UNESCO, Çin’in dağlarında dünyada üzerindeki dev pandaların üçte birine ev sahipliği yapan dev panda barınağını Dünya Mirası Alanları listesine ekledi. Çin’in Şiçuan eyaletinde dağlık bölgede, 9 bin km kareyi aşan bir bölgede kurulan dev panda sığınağı uluslararası yardıma hak kazandı.

Genellikle dev pandalar Çin’in Yangtze Havzası’ndada bulunan bambu ormanlarında hayatlarını sürdürür. Bu bölge biyoçeşitlilik bakımından dünyanın en zengin bölgeleri arasında yer almaktadır. Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan çoğu hayvan ile bitki türleri bu bölgede barınır. Bu bakımdan Yangtze Havzası kesinlikle korunmalıdır. Çin’de yaşamakta olan pandalar günümüzde yaklaşık olarak yalnızca 1600 tanedir. Çin’de bulunan bambu ormanlarının tahrip edilmesi, pandaların yaşamını büyük oranda tehdit ediyor

UNESCO, Litvanya’nın başkenti olan Vilnius’da gerçekleştirdiği en son toplantıda koruma altında olması gereken Dünya Mirası listelerine katmalarını önerdiği 800 yeri gözden geçirdi.

Pandalar için bugüne dek 50 doğal alan kurulmuş ve koruma altında tutulmuşlardır. Çin’de bulunan dev pandalar dünya üzerindeki en fazla yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvanlardır.

Pandaların yok olmasının bir nedeni de bambu ağaçlarından para kazanmak için bambuların bulunduğu alanları yok etmektir. Bu ağaçları para için kesen birçok insan vardır. Bu ağaç türü üzerinden milyarlarca dolar para kazanılmaktadır. Oysa ki pandalar bambular olmadan hayatta kalamaz. Bir türü tehlikeye atmak para için yapılacak bir şey midir? Aynı durumu insanlar yaşasaydı ne olurdu? Yorum size kalmış…

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Bence güzel ama daha fazla bilgi olsa iyi olur bence:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)