Memeli

Tazmanya Canavarı : Avustralya Keseli Memelisi

tazmanya canavarı
4.7/5 - (3 votes)

Tazmanya canavarı korku verici adına rağmen diğer etçil memelilerden daha tehlikeli değildir. Uzunluğu 90 santimden fazla olmayan tombul kısa bacaklı bir hayvandır. İlk bakışta küçük bir ayıyı andırır. Tazmanya canavarı Tazmanya şeytanı olarak da anılır. Canavar veya şeytan lakabını yüzünün korkunç ifadesi ile siyah renginden dolayı almıştır.

Tazmanya canavarı da keseli kurt gibi yalnız Tazmanya’da kalmıştır. Bir kara hayvanı olmakla birlikte nehir boyları ile kumsallardan ayrılmazlar. Oralarda kendine fare sıçan kurbağa yengeç gibi küçük yiyecekler bulur. Tabii avlarının azalması üzerine ağıllara ve kümeslere de dadanmaya başlamıştır. Kudretli çeneleri ve adaleli boynu sayesinde kendinden daha iri ve daha güçlü kurbanlarını kolayca yakalayıp boğabilmektedir.

Tazmanya canavarının geceleyin çıkardığı ses civarda dolaşanların tüylerini ürpertir. Bu ses öksürükle son bulup garip bir hırıltıya benzer.

Tazmanya şeytanı mart ve nisan aylarında çiftleşir yavrular da daha çok mayıs ayında dünyaya gelirler. Dişi, yavrularının doğumundan bir ay sonra kayaların arasında onlar için bir yuva yapar. Zira küçük yavrular artık kese içerisinde taşınamayacak kadar büyümüşlerdir. Ve annelerinin ava çıkmasına engel olurlar. Yavrular çok güzel ağaca tırmanırlar fakat büyüdüklerinde bu biraz zorlaşır. O zaman bir ağaca çıkabilmeleri için ağaç gövdesinin eğik olması gerekir.

Sanıldığı Kadar Kötü Değillerdir

Bazı kimseler keseli şeytan ın son derece huysuz bir hayvan olduğunu zanneder. Bu yanlıştır. Yavruyken yakalanıp insanların arasında büyüyenler mükemmel bir evcil hayvan olurlar. Kedi kadar oynak, fakat ondan daha merhametlilerdir. Tazmanya canavarı yüzünü kedi gibi elleriyle yıkar fakat bu iş için iki elini birden kullanır. Ellerini iyice yıkadıktan sonra onlarla başını ovuşturarak temizler.

Ayıya benzeyen bu hayvan, birçok bakımdan ayıdan farklıdır. Genelde ayıların kuyruğu küçüktür fakat Tazmanya canavarının kuyruğu ise 30 santim uzunluğunda olabilir. Kuvveti ön ayaklarında toplanmıştır. Arka ayakları belirli derecede zayıftır. Kaba siyah kıllarla kaplı postu but, boyun ve omuz kısmında düzensiz beyaz lekelerle beneklenmiştir.

 

Yorum Yaz

2 Yorum

    • Merhaba, Fotoğrafta görülen hayvana Tazmanya Canavarı veya Tazmanya Şeytanı olarak hitap edilmektedir. Hatta çizgifilminde oluşturulmuş Tazmanya canavarı karakteri de bu hayvandan ilham alınarak oluşturulmuştur. Çizgifilmde de resimdeki gibi ağzını kocaman açan bir canlıdır. :)