Memeli

Yavru Dev Pandalar

4.7/5 - (7 votes)

Pandalar utangaç hayvanlardır, insanların yaşadığı yerlere girmeyi sevmezler. Ancak yaşadıkları alan oldukça sınırlıdır. Dev pandaların siyah beyaz oldukça sevimli postları vardır. Pandalar çiftleştiklerinde 120 ile 160 gün arasındaki zaman diliminin ardından bir ya da iki bebek panda dünyaya gözlerini açmış olur. Bebek panda bir fare kadar 100-150 gramdır. Doğduklarında büyüdüklerinde oldukları kadar sevimli değildirler, gözleri kapalıdır. Renkleri pembeye yakındır. Birkaç haftanın ardından gözleri açılır ancak göremezler. Bu dönemde yetişkin pandalara göre daha iyi işitirler. Görecek kadar geliştiklerinde bu durum eşit olur. Anne pandanın çok şefkatli ve sevimlidir. Ayrıca bebeğine aşırı düşkündür, tıpkı insanlar gibi bebeklerini kollarında sallarlar ve büyük bir sabır ile emzirirler. Koskoca hayvanlar aleminde yavrularını en çok seven ve yavrularına karşı en sevecen davrananlar pandalardır. Yine de bu durumun bir istisnası vardır. Bazen anne panda iki yavrusundan en zayıf olanını terkeder.

Bir bebek pandanın tam olarak görmeye başlaması neredeyse 6 hafta sürer. 3 aylık iken yalnız başına yürüyebilirler. 5 aylık olduklarında da koşabilirler ve dişleri geliştiğinden dolayı bambu tüketecek hale gelirler. Yeni doğan bebek pandalar iki saatte en az bir defa emzirilmelidir. Bir bebek panda bir buçuk yıldan daha fazla bir zaman diliminde annesi ile birlikte yaşar. Uzun geçen bu dönemden sonra ise yalnız yaşamaya yetebilecek özelliklere sahip olurlar. Neredeyse bir buçuk yaşına basmak üzere olan bir panda 50 kilogram ağırlığına erişmek üzeredir.

Günümüzde pandalar koruma altındaki hayvanlardır, nesilleri tükenmek üzere olduğundan yavru pandaların önemi oldukça büyüktür. İnsanlar dağlardaki yüksek alanlara yerleşmeyi sürdürdükçe pandaların yaşamı hep tehdit altında kalacaktır malesef. Her yıl 4 şubat Dünya Pandalar Günü olarak kutlanmaktadır.

Yorum Yaz