Memeli

Zürafalar Nasıl Uyurlar?

4.9/5 - (16 votes)

Zürafaların boyları ve vücut yapıları düşünüldüğünde zürafalar nasıl uyurlar sorusu akıllara gelebilir. Ancak bu soruyu zürafalar uyur mu şeklinde düzeltmekte fayda var. Acaba zürafalar gerçekten uyurlar mı? Zürafalar nasıl uyurlar, bu yazımızda.

Yaşayan, en uzun boylu kara memelisi olan zürafaların uyumaları, uyku süreleri her dönem merak konusu olmuş. Son yüzyıla kadar Afrika yerlileri ve Avrupalılar onların uyumayan canlılar olduklarını düşünüyorlardı. Ancak son yıllarda zürafalar hakkında yapılan çalışmalar, hazırlanan belgeseller ve hayvansitesi olarak tasvip etmesek  de hayvanat bahçelerinde doğal yaşamdan koparılan zürafalar ile ilgili yapılan gözlemler sonucunda zürafaların gün içinde uyudukları biliniyor.

Zürafalar Ne Zaman Uyurlar?

Günlerinin büyük bir bölümünü beslenerek geçiren zürafaların bildiğimiz anlamda bir gece uykularının olduğunu söylemek güç. Zürafalar gündüz ve gece sürekli ayaktalar. Peki ne zaman uyuyorlar?

Zürafalar, gün içinde en az 10 ve en fazla 2 saatlerini uykuya ayıran canlılardır. Elbette buna uyku denebilirse. Zürafaların bu uyuklama zamanları onların beslenme saatlerine göre değişebilir. Sürekli olarak ayakta olan bu hayvanların uyuklama anları da yine ayakta geçirilir. Etraflarında bir tehlike ya da beslenme zorluğu bulunmadığı anlarda yaklaşık 2 saate varan ayakta uyuma eylemleri, yaklaşan bir tehdit, susuzluk, besin bulmada güçlük olduğu dönemlerde on dakikaya kadar düşebilmekte. Uyku süreleri kesintisiz bir zaman dilimini kapsamaz. Yani bir zürafa gün içinde kesintisiz olarak 2 saat uyumaz. Zürafalarda uyumayı kesintili uyuklama olarak tanımlamak çok daha doğru bir teşhis olacaktır.

Zürafa Yavruları Nasıl Uyurlar?

Zürafaların büyük boyuta sahip olmaları onların diğer hayvanlar gibi yatarak uyumalarına engel gibi gözükebilir. Ancak çok daha küçük boyutlardaki yavruların da yatmadan ayakta uyudukları gözlenmiştir. Ortalama ömürleri 25 yıl kadar olan bu eşsiz canlar yaşamlarının tüm zamanlarını ayakta geçirirler. Dişi zürafaların doğumlarını da çoğunlukla ayakta gerçekleştirdiklerini unutmamak gerekiyor. Ayakta da uyuyabilen zürafaların yatarak uyudukları nadir olarak gözüksede günde en az 30 dakika yatarak uyudukları belirtilmektedir.

 

 

 

 

Yorum Yaz