Muhabbet Kuşu Türleri

Hollanda Muhabbet Kuşu

Hollanda Muhabbet Kuşu
4/5 - (60 votes)

Hollanda Muhabbet Kuşu

Hollanda Muhabbet Kuşları, isminden de anlaşılacağı gibi Hollanda civarlarında yetişmektedir. Normal Muhabbet Kuşlarından görünüm olarak pek fazla farkları yoktur. Ancak biraz daha büyüktürler. Boyları ortalama 24 cm. uzunluktadır. Kendine özgü olan ve diğer Muhabbet Kuşlarından bir başka farkı ise, kafasının daha iri ve göğüs kısmının daha geniş olmasıdır.

Tüyleri çok canlıdır, ibik diye bilinen kısımdaki tüyleri daha yoğundur. 1-2 yaşındaki Hollanda Muhabbet Kuşları’nın tüyleri büyümeye başladıktan sonra, gözlerinin içinin olgunlaştığı ve içe doğru gömüldüğü, gagalarının ise üst kısımlarının tüylerle kaplandığı görülür.

Hollanda Muhabbet Kuşu‘nun gagasının üst kısmındaki sert kısım “cere” diye adlandırılır. Bu bölge mat renktedir. Toz pembeye çalan renkleri olanlar dişi, mavi ya da daha koyu olan renkte olanlar ise erkek olduğu araştırmacılar tarafından ortaya atılan bir tezdir. Tüylerinin sık olması çevresel faktörlerden yana avantaj olsa da, deri hastalıkları bakımından normal Muhabbet Kuşlarına göre daha fazla hastalık kapabilirler. Özellikle göz kenarları, gagaları ve tüyleri kaplı olduğu için, bu kısımlarda alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Şayet Hollanda Muhabbet Kuşlarında iştahsızlık, aşırı kaşıntı veya kabarıklık rastlanırsa en yakın zamanda bir uzman veterinere görünmesi gerekmektedir.

Hollanda Muhabbet Kuşları’nın ülkemizdeki satış fiyatları 75 tl. ile 150 tl. arasında değişmektedir.

Yorum Yaz

3 Yorum