Muhabbet Kuşu

İngiliz Muhabbet Kuşları

İngiliz Muhabbet Kuşları
4.9/5 - (23 votes)

Muhabbet kuşları arasında yer alan Jumbo (İngiliz) Muhabbet Kuşu sitemizde yerini almaya başlamıştır. Jumbo (İngiliz) Muhabbet Kuşu özellikleri ve yemleri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

İngiliz Muhabbet KuşlarıTEMEL BİLGİLER

Jumbo muhabbet kuşları, Türkiye’deki genel muhabbet kuşu anlayışına göre çeşitli karakteristik özellikler göstermektedir. Ancak bu özellikler dünyada farklı tanımlanmıştır. Yani “Jumbo” kavramına yurt dışında rastlamanız pek mümkün değildir. Onun yerine “Show” kuşları tanımlaması yaygındır ancak bahsettiğimiz show yani exhibition kuşlar yine ülkemizdekilere göre farklıdır. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki gerçek safkan İngiliz muhabbet kuşları, jumboların boylarının neredeyse 2 katı büyüklüğündedir ve kuyruktan kafalarına kadar ölçüldüğünde 24 santimi bulabilmektedirler. Fakat biz, Türkiye’de yaşadığımıza göre bu ülkenin kriterlerine uygun hareket etmek durumundayız. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra sizlere resimli ve video destekli bir araştırma ürünü sunuyoruz.

Jumbo muhabbet kuşu temel özellikleri

1- Başları oldukça iridir ve bu en belirgin özelliğidir.

2- Baş kısımdaki tüyleri gözlerini tamamen kapatabilecek büyüklükte olabilir.

3- Benekleri, sakal da denir, daha büyük ve yoğundur.

4- Boyları biraz daha uzun olabilir ancak enlemesine büyüktürler ve göğüs kısımları diğer kuşlara göre daha dolgundur.

5- Kuyruktan kafaya kadar boyları 20cm ile 24cm arasındadır.

6- Ayaklar da boy ve göğüsleri gibi bir nebze daha iridir.

7- Hareketleri diğer ufak kuş türlerine göre daha sakindir.

1,2 ve 3‘te bahsedildiği gibi kuşun kafasına dikkat ediniz. Tüyleri neredeyse gözleri örtmüş durumdadır.

4 ve 5‘te bahsedilen boy ve ayak özellikleri bu resimle daha iyi anlaşılmaktadır.

Not: Ülkemizdeki Jumbo kuşlar resimlerde gördüğümüz kuşların yine kırmalarıdır; yani biraz daha ufaktırlar. Galerideki kuş resimleri http://www.budgerigarsociety.com/ sitesinden alıntıdır ve orada bulunan kuşlar dereceye girmiş safkan show muhabbet kuşlarıdır.

Jumbo muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

Yukarıda saydığımız temel özelliklerden yola çıkarak bir şeyler yakalamak mümkündür ancak jumbo kuşlar, hele ki bu işte yeniyseniz, piyasadaki İngiliz kuşlar ile kolaylıkla karıştırılabilir. Çok dikkatli olun ve farklı kaynaklardan da araştırın.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

4 Yorum

  • öncelikle sakin olun jumboların özelliğidir sakin ve tembel hayvanlardır yem ve maması veya yumurta vs. gibi şeylerden fazla vitamin alıyorsa hayvanda yağlanma yapar buda uçmak istememme hissi uyandırır. harici mamaları bir süre kesin ve mümkün olguğu kadar hergün azda olsa uçma egzersizi yapmaya zorlayın normale dönecektir.

  • Gri kanatlı mavi renkli bir ingiliz muhabbet kuşum var. Bundan 3 ay öncesine kadar çok güzel uçuyordu ama zamanla uçamamaya başladı artık elimle yakalayabiliyorum hiç kaçma teşebbüsünde bulunmuyor ama bunun aksine kafesin içinde çok hareketli yerinde durmuyor tabiri caizse yıkıyor ortalığı yeri gelince çoksa iyi konuşuyor maşallah 10’dan fazla kelime biliyor cümle ezberi bile var ama tek sıkıntı kafes dışında uçamıyor Bi hastalık olmasından korkuyorum ailenin Bi ferdi oldu artık bişey olmasından çok korkuyorum bilgisi olan bana yazarsa sevinirim. Teşekkurederim.

    • Uçamama hastalığına yakalanmış kardeşim ne yazık ki bu hastalık tedavisi yok kuşlarda onbinde bir rastlanan hastalıktır bu hastalık onu öldürmez merak etme sadece artık normal kuşlar gibi uçamaz